Młynówka
osiedle Starachowic
Ilustracja
Państwo

 Polska

Województwo

 świętokrzyskie

Powiat

starachowicki

Miasto

Starachowice

Powierzchnia

0,53[1] km²

Populacja 
 liczba ludności


1963[1]

 gęstość

3704 os./km²

Strefa numeracyjna

41

Kod pocztowy

27-200

Tablice rejestracyjne

TST

Plan Młynówki
Plan Młynówki
Położenie na mapie Starachowic
Mapa konturowa Starachowic, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Młynówka”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Młynówka”
Położenie na mapie województwa świętokrzyskiego
Mapa konturowa województwa świętokrzyskiego, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Młynówka”
Położenie na mapie powiatu starachowickiego
Mapa konturowa powiatu starachowickiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Młynówka”
Ziemia51°02′38″N 21°05′38″E/51,043751 21,094016

Młynówka – osiedle mieszkaniowe w Starachowicach (jedno z 20 jednostek pomocniczych gminy Starachowice), położone na gruntach należących (w okresie przed połączeniem Wierzbnika i Starachowic - 1939r.) do Wierzbnika.

Położenie na mapie miasta

Osiedle w części środkowo-wschodniej miasta usytuowane w obrębie ulic : od północy Leśna, od wschodu Iłżecką i Górzystą, od zachodu Kościelną i południa al. Armii Krajowej.

Przez osiedle przebiega linia kolejki wąskotorowej SKW z przystankiem przy Staropolskiej, linia kolejki biegnie w dolinie rzeki Młynówki wzdłuż biegu rzeki.

Sąsiaduje od zachodu z osiedlem Żeromskiego, od północnego zachodu z osiedlem Skałka od wschodu z osiedlem Łazy i od południa ze starówką Wierzbnik[2].

Charakterystyka zabudowy

Zabudowa mieszana jedno i wielorodzinna powstała głównie w latach 70 i 80 XX w. są to ulice Kościelna i Górna (teren Starachowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej).

Pojedyncze domy jednorodzinne w początkowym biegu ul Górnej za nimi zabudowa jednorodzinna bliźniacza. Ulice Młynarska i Staropolska to głównie zabudowania z okresu przed 1939 r.

Podobny charakter ma północna cześć osiedla gdzie przeważa zabudowa jednorodzinna, ulice Kwiatowa, Zwierzyniecka, Zacisze, Górzysta, Wspólna i Iłżecka. Wydzielone tereny pod zabudowę przemysłową, przy Kościelnej usytuowana jest elektrociepłownia - Komunalny Zakład Energetyki Cieplnej, a także w środkowym biegu Kościelnej - parking z zapleczem technicznym (teren po byłej Spółdzielni Inwalidów).

Infrastruktura i usługi

Na terenie osiedla funkcjonuje Gimnazjum Nr. 2 im. Stefana Żeromskiego. Wojewódzka Biblioteka Pedagogiczna, liczne sklepy osiedlowe spożywcze i inne branżowe. Znajdują się tu również garaże w zabudowie szeregowej, parkingi i Rodzinne Ogródki Działkowe (Kościelna i Górna).

Komunikacja miejska

Komunikacja miejska przebiega ul. Kościelną - przystanki znajdują się po obu stronach ulicy, z których można pojechać w stronę ulic Krańcowej (29), Południowej i zalewu Lubianka (7), Bema (7 i 29), osiedli Bugaj (0 i 2) i Wierzbnik (0) oraz zalewu Piachy (R, tylko w słoneczne dni wakacyjne)[3].

Drogi

Drogi na terenie osiedla są drogami gminnymi publicznymi.

Inwestycje samorządu w latach 2017-2018 to gruntowna przebudowa nawierzchni ulic Staropolskiej, Gruntowej (przedłużenie Słonecznej), Zacisze i Kościelnej, która na całej długości otrzymała nową nawierzchnię, chodniki i nowe zatoczki autobusowe.

Przypisy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.