Onimusha: Warlords
Producent

Capcom

Wydawca

Capcom

Dystrybutor

PL: Cenega[1]

Seria gier

Onimusha

Projektant

Jun Takeuchi

Scenarzysta

Noboru Sugimura

Kompozytor

Mamoru Samuragoch

Format obrazu

4:3

Data wydania

PlayStation 2
JPN: 25 stycznia 2001
Am.Płn.: 13 marca 2001
EU: 6 lipca 2001

Gatunek

przygodowa gra akcji
survival horror

Tryby gry

gra jednoosobowa

Kategorie wiekowe

ESRB: M
OFLC: MA15+
USK: 16+

Język

angielski, japoński

Wymagania sprzętowe
Platforma

PlayStation 2, Xbox, Windows

Nośniki

DVD

Kontrolery

DualShock, DualShock 2

Rozdzielczość natywna

NTSC, PAL

Strona internetowa

Onimusha: Warlordsgra komputerowa wydana w 2001 roku na konsolę PlayStation 2, w Japonii znana jako Onimusha (jap. 鬼武者). Pierwsza z serii gier Onimusha. Początkowo gra była tworzona z myślą o konsoli PlayStation, jednak po premierze PlayStation 2 Capcom zdecydował się zmienić plany wydawnicze. W 2002 roku, po wprowadzeniu do gry wielu zmian, wydano ją na konsolę Xbox pod tytułem Genma Onimusha. Następnie na rynku azjatyckim ukazała się wersja gry na Microsoft Windows.

Fabuła

Gra przedstawia historię samuraja Samanosuke Akechi (jego postać w grze wzorowana jest na aktorze Takeshi Kaneshiro), który musi uratować księżniczkę Yuki z klanu Saitou i pokonać daimyō Nobunaga Oda, wskrzeszonego po podpisaniu paktu z demonami yōkai. Drugoplanową postacią w grze jest Kaede – Kunoichi udzielająca pomocy bohaterowi. Razem przemierzają zamek Inabayama w poszukiwaniu księżniczki.

System rozgrywki

Rozgrywka przypomina wcześniejsze produkcje firmy Capcom z serii Resident Evil, lecz Onimusha: Warlords nastawione jest na walkę w zwarciu. Do systemu gry włączono także system power-upów bazujący na kulach magicznej energii, podobny do zastosowanego w serii Devil May Cry. Kule przedstawiają dusze pokonanych przeciwników i umożliwiają ulepszanie posiadanych broni.

Postacie

Samanosuke Akechi

Samanosuke Akechi (jap. 明智 左馬介 Akechi Samanosuke) – mistrz miecza podróżujący po Japonii w poszukiwaniu godnego siebie przeciwnika.

Bronie Samanosuke:

  • Arkebuz
  • Miecz Bishamon (jap. 毘沙門剣 Bishamonken) – miecz o nieograniczonej mocy magicznej i destrukcyjnej sile.
  • Łuk
  • Enryuu (jap. 炎龍剣 Enryuuken; Miecz Płomiennego Smoka) – miecz władający elementem ognia.
  • Katana
  • Raizan (jap. 雷斬刀 Raizantou; Ostrze Cięcia Gromu) – katana władająca elementem błyskawicy.
  • Shippuu (jap. 疾風丸 Shippuugan; Okrąg Huraganu)naginata władająca elementem wiatru.

Kaede

Kaede (jap. かえで Klon) – Kunoichi wysłana przez klan Iga ze zleceniem zabójstwa Samanosuke. Z czasem staje się jego sojusznikiem.

Bronie Kaede:

Obsada aktorska

PostaćSeiyūAngielski dubbing
Akechi SamanosukeTakeshi KaneshiroTig Fong
KaedeNao TakamoriAyumi Iizuka
YumemaruMakoto TsumuraAustin Di Iulio
Princess YukiAkemi OkamuraHiromi Okiyama
Nobunaga OdaAkio ŌtsukaDennis Akayama
GuildensternTamio ŌkiMichael Stark
FortinbrasAkio ŌtsukaTony Daniels
Tokichiro KinoshitaTōru ŌkawaRobert Lee
OsricNaomi KusumiTony Daniels
Nui, HecubaKaho KōdaMung-Ling Tsui
NarratorIchirō NagaiMark Owen

Genma Onimusha

Wersja gry wydana na konsolę Xbox zawiera wiele zmian w stosunku do oryginału z PlayStation 2. Poprawiono oprawę graficzną gry oraz wprowadzono wiele zmian związanych z poziomem trudności – przeciwnicy są silniejsi i występują w większych ilościach. Dodano zieloną energię duszy, która może zostać wchłonięta zarówno przez gracza jak i przez demony. Dzięki niej gracz zyskuje chwilową nietykalność, oponenci zaś stają się szybsi i silniejsi. Dodano także nowy obszar działań, kilka nowych kostiumów dla postaci, możliwość odcinania kończyn przeciwnikom, nowe sceny filmowe i nowy super atak.

Przyjęcie gry

Gra odniosła komercyjny sukces osiągając sprzedaż w wysokości 2 milionów kopii, z czego 1,4 miliona sprzedano w samej tylko Japonii[2][3], gdzie uzyskała status gry platynowej w miesiąc po wejściu na rynek i stała się w tamtym czasie najlepiej sprzedającą się grą na PlayStation 2[4][5]. W Ameryce Północnej wartość sprzedaży osiągnęła 400 000 kopii i osiągnęła status Sony Greatest Hits[6]. Gra została pozytywnie przyjęta przez krytyków, uzyskując ocenę 8.4 od Gamespot i 8.9/10 od IGN. Krytycy wysoko ocenili oprawę graficzną i dźwiękową oraz przebieg rozgrywki. Krytykowano krótki czas potrzebny do ukończenia gry.

Przypisy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.