Olimp
Ilustracja
Olimp wznoszący się nad centrum Wrzeszcza (2011)
Państwo

 Polska

Miejscowość

Gdańsk

Adres

al. Grunwaldzka 92/98

Styl architektoniczny

modernizm

Architekt

Stanisław Michel[1]

Wysokość całkowita

55 m[1]

Kondygnacje

17

Rozpoczęcie budowy

1966[2]

Ukończenie budowy

1969[2]

Położenie na mapie Gdańska
Mapa konturowa Gdańska, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Olimp”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry znajduje się punkt z opisem „Olimp”
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Olimp”
Ziemia54°22′39,85″N 18°36′22,65″E/54,377736 18,606292

Olimpwysokościowiec mieszkalny położony w centrum gdańskiej dzielnicy Wrzeszcz Górny. Budynek został oddany do użytku 31 grudnia 1969[2], ma 17 kondygnacji i wznosi się na 55 metrów[3]. Najstarszy z najwyższych budynków mieszkalnych Gdańska[4].

W bliskim otoczeniu wieżowiec Olimp sąsiaduje m.in. z Centrum Handlowym Manhattan, supermarketem Biedronka oraz nowymi wieżowcami mieszkalnymi Quattro Towers.

Historia

Budynek w stylu modernistycznym zaprojektowali w 1961 roku architekci Romuald Kokoszko i Stanisław Michel. Miał on nawiązywać do nowoczesnej, zachodniej architektury. Budowę rozpoczęto w roku 1966. Realizacja inwestycji przysporzyła mieszkańcom dzielnicy niemało kłopotów (np. na Alei Grunwaldzkiej tworzyły się niespotykane w tamtych czasach korki uliczne). Siedemnastokondygnacyjny wieżowiec oddano do użytku 31 grudnia 1969 roku. Był to wówczas drugi co do wysokości budynek w Gdańsku (przewyższał go powstający w tym samym czasie Zieleniak) i do 2011 najwyższy budynek Wrzeszcza. Jako taki stał on się jednym z nowoczesnych symboli dzielnicy.

W czasach PRL wieżowiec był potocznie nazywany „dolarowcem” ze względu na fakt, że mieszkania w nim można było kupić jedynie za tzw. „twardą walutę”, którą najczęściej był dolar amerykański. Z powodu bardzo ograniczonej dostępności obcej waluty w ówczesnych czasach, lokale mieszkalne w wieżowcu zakupywali najczęściej marynarze oraz ich rodziny, które posiadały walutę obcą.

Inna nazwę budynku – Olimp – ukuto od znajdującej się na ostatnim piętrze kawiarni (obecnie mieści się tu restauracja), z której można było oglądać panoramę Wrzeszcza[5].

Galeria

Przypisy

Linki zewnętrzne

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.