Nursery Cryme
Wykonawca albumu studyjnego
Genesis
Wydany

12 listopada 1971

Nagrywany

sierpień 1971 w Trident Studios

Gatunek

rock progresywny

Długość

39:12 (LP)

Wydawnictwo

Charisma[1]

Producent

John Anthony[1]

Oceny
Album po albumie
Trespass
(1970)
Nursery Cryme
(1971)
Foxtrot
(1972)

Nursery Cryme – trzeci album studyjny zespołu Genesis, wydany w roku 1971.

Zawartość

Tytuł tego albumu jest nieprzetłumaczalną grą słów nursery rhyme, które po angielsku oznaczają wierszyk (lub piosenkę) dla dzieci, zwykle czytany w czasie usypiania. Crime (w tytule w pisowni archaicznej) oznacza zbrodnię. Nursery Cryme to pierwszy album Genesis ze Steve’em Hackettem i Philem Collinsem w składzie, choć niektóre utwory na albumie, np. The Musical Box powstały, gdy zespół grał w czteroosobowym składzie, po odejściu gitarzysty Anthony’ego Phillipsa. Zmiana perkusisty i gitarzysty przyniosła znacznie ostrzejsze brzmienie w porównaniu z albumem Trespass i była zapowiedzią stylu, który został rozwinięty w następnych latach. Dynamiczna gra Hacketta jest bardzo charakterystyczna w utworach The Return of the Giant Hogweed i The Fountain of Salmacis, gdzie wprowadził on stworzoną przez siebie technikę oburęcznego tappingu. Gitary akustyczne, dominujące w poprzednim albumie słychać w balladach Harlequin i For Absent Friends, w tej drugiej głównym wokalistą jest po raz pierwszy Phil Collins. Instrumentarium grupy wzbogaciło się również o Melotron Mk.II, zakupiony od zespołu King Crimson, który w utworach Seven Stones i The Fountain of Salmacis naśladuje symfoniczne brzmienie instrumentów smyczkowych i dętych. Z kolei Mike Rutherford zaczął wykorzystywać pedały basowe Dewtron do swej gitary, co spotęgowało brzmienie sekcji rytmicznej.

Płyta jest utrzymana w wiktoriańskim stylu, co do treści i obrazu - okładka albumu stworzona przez Paula Whiteheada ma XIX-wieczny charakter i przywołuje ducha szkoły w Charterhouse, gdzie wychowywali się członkowie zespołu. Teksty utworów są równie tajemnicze co mroczne, okraszone czarnym humorem, makabreską, motywami mitologicznymi, wyszydzające hipokryzję i purytanizm wiktoriańskiej Anglii, czy przywołujące wizję krwiożerczych roślin atakujących rodzaj ludzki.

Odbiór

Choć album spotkał się z pozytywnymi recenzjami krytyków, nie odniósł wielkiego sukcesu na rynku, głównie z powodu braku promocji przez wytwórnię Charisma Records, która w tym czasie koncentrowała się na zespole Lindisfarne.

Utwory

1. The Musical Box (Banks/Collins/Gabriel/Hackett/Rutherford) 10:24
2. For Absent Friends (Banks/Collins/Gabriel/Hackett/Rutherford) 1:43
3. The Return of the Giant Hogweed (Banks/Collins/Gabriel/Hackett/Rutherford) 8:09
4. Seven Stones (Banks/Collins/Gabriel/Hackett/Rutherford) 5:09
5. Harold the Barrel (Banks/Collins/Gabriel/Hackett/Rutherford) 3:00
6. Harlequin (Banks/Collins/Gabriel/Hackett/Rutherford) 2:53
7. The Fountain of Salmacis (Banks/Collins/Gabriel/Hackett/Rutherford) 7:54
    39:12

    Twórcy

    Przypisy

    1. 1 2 Genesis – Nursery Cryme. Discogs. [dostęp 2022-11-16]. (ang.).
    2. Stephen Thomas Erlewine: Nursery Cryme – Genesis. AllMusic. [dostęp 2022-11-16]. (ang.).
    3. (red.) Nathan Brackett, (red.) Christian Hoard: The New Rolling Stone Album Guide. Wyd. 4. New York: Simon & Schuster, 2004, s. 327. ISBN 0-7432-0169-8. LCCN 2004058905. (ang.).

    Bibliografia

    • Łukasz Hernik: Genesis : w krainie muzycznych olbrzymów. Poznań: In Rock, 2007. ISBN 978-83-60157-26-8.
    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.