Noc Kultury
Night of Culture
Ilustracja
Logo Nocy Kultury
Lata aktywności

od 2007 roku

Termin

pierwszy weekend czerwca

Miejscowość

Lublin – Stare Miasto i Śródmieście

Organizator

Warsztaty Kultury

Strona internetowa

Noc Kultury – lubelski festiwal kulturalny, organizowany przez Warsztaty Kultury w Lublinie. Wydarzenie ma miejsce raz do roku, w pierwszą sobotnią noc w czerwcu[1] w godzinach 19.00-2.00. Na jego program składa się kilkaset wydarzeń kulturalnych najczęściej odbywających się w przestrzeni publicznej, głównie na Starym Mieście i w Śródmieściu Lublina.

Charakterystyka festiwalu

Na program festiwalu składają się wydarzenia zgłaszane w wolnym naborze przez artystów, animatorów, instytucje kulturalne, organizacje pozarządowe, przedsiębiorców i mieszkańców oraz te produkowane specjalnie na Noc Kultury przez organizatora[2]. Corocznie jest to kilkaset bezpłatnych propozycji z różnych dziedzin kultury: spektakli teatralnych, koncertów, wystaw, projekcji filmowych, mappingów, warsztatów czy happeningów ulicznych[3].

Wiele z nich odbywa się w nietypowych miejscach – w podwórkach i bramach kamienic, na dachach budynków, czy na zamkniętych specjalnie na tę jedną noc dla ruchu kołowego ulicach w centrum miasta[4]. Podczas Nocy Kultury otwarte są również lubelskie instytucje kulturalne, muzea, galerie sztuki, biblioteki czy podziemne korytarze[3].

Charakterystyczne dla Nocy Kultury są również instalacje artystyczne w przestrzeni publicznej, w dużej mierze wykorzystujące światło, dzięki czemu są dobrze wyeksponowane po zmroku[5].

Znaczna część działań jest przygotowywana specjalnie na festiwal i po jego zakończeniu nie ma możliwości oglądania ich ponownie.

Wybrane atrakcje Nocy Kultury

Świeciuchy (2015) – Jarosław Koziara, Piękno Panie

150 kolorowych lampionów-sukien zawieszonych nad ul. Żmigród na całej długości to instalacja artystyczna, która przyśpieszyła decyzję Prezydenta Miasta Lublina o zamknięciu ulicy dla ruchu samochodowego[6].

Zdjęcie wykonane po zmroku, ulica pełna przechodniów, nad głowami których wiszą lampiony wykonane z sukienek. Instalacja wisi nad całą długością ulicy.
Świeciuchy (2015) Jarosław Koziara, Piękno Panie | Noc Kultury - Lublin

RetroMania (2016) – praca zbiorowa

Publiczność odwiedzająca podczas Nocy Kultury ulicę Kowalską mogła poczuć się jak w latach 20/30 ubiegłego wieku. Zmienione zostały tam szyldy i wystawy sklepów, na ulicach pojawiły się zabytkowe motocykle i samochody a dzieci bawiły się na stuletniej, zabytkowej, wiktoriańskiej karuzeli. Do dziś na ul. Kowalskiej można oglądać szyldy, które właściciele zdecydowali się pozostawić po Nocy Kultury na stałe. A nieopodal, na jednej z głównych ulic, rozłożona została żywa zielona trawa – zamiast samochodów i trolejbusów powstało miejsce pikników i relaksu[7].

Zdjęcie wykonane po zmroku. Ulica wypełniona publicznością festiwalu, po środku podłoga z desek, na której odbywa się pokaz tańca. Tancerki są przebrane w stroje charakterystyczne dla lat 20. XX wieku.
RetroMania (2016) praca zbiorowa | Noc Kultury - Lublin

Stworzenie świata (2017) – praca zbiorowa

Celem festiwalu jest przywracanie miejsc na mentalne mapy miasta, dlatego organizatorzy postanowili zaprosić publiczność do spacerowania na okrągło – po jedynej ulicy w Lublinie, która jest okrągła. Ulica Furmańska to miejsce, które niesłusznie cieszy się złą sławą. Podczas Nocy Kultury zasiedliły ją olbrzymie ptaki i ryby – lampiony zaprojektowane i wykonane przez Francois Monneta i Isabel Barthelemy[8].

Zdjęcie wykonane po zmroku. Ulica wypełniona publicznością festiwalu, ponad głowami wiszą białe lampiony w kształcie ptaków i ryb wykonane z papieru i wikliny.
Stworzenie świata (2017) – praca zbiorowa | Noc Kultury - Lublin

Wielka Przymiarka (2018) – praca zbiorowa

Na rzadko uczęszczanej ulicy Podwale podjęto próbę przypomnienia ulicy, która dawno zniknęła z mapy Lublina – Krawieckiej. Stworzona została tam kraina krawiectwa – idąc wzdłuż wielkiego centymetra na całej ulicy uczestnicy festiwalu spotkali wielkie nożyczki, wodospad z krawatów, orkiestrę grających maszyn do szycia. Wielką sympatią publiczności cieszyła się kudłata, różowa ściana z futra[9].

Zdjęcie wykonane po zmroku. Ulica wypełniona publicznością festiwalu, w tle na zielonym zboczu widać instalacje artystyczną w postaci kilkumetrowego zamka błyskawicznego.
Wielka Przymiarka (2018) praca zbiorowa | Noc Kultury - Lublin

Słowo daję (2019) – praca zbiorowa

Publiczność została zaproszona w świat słów, liter, książek, poezji i maszyn do pisania. Nad ul. Olejną zawisły wielkie lampiony – litery trzech alfabetów, które na przestrzeni wieków stanowiły o kulturze Lublina: łaciński, cyrylica oraz alfabet hebrajski. Maszyny do pisania grały przez całą noc swoimi metalowymi klawiszami, a poezję można było czytać na murach[10].

Rybak z Rybnej (2021) – Bartłomiej Polak

Kamienicę Starego Miasta na Ulicy Rybnej można było podziwiać w jej dawnej świetności. Wiele osób nie wie, że lico elewacji zdobiła kiedyś dekoracja malarska autorstwa Władysława Filipiaka, obecnie prawie niewidoczna w świetle dziennym. Ale w świetle nocnym wszystko staje się możliwe...[11]

Ożywione kadry (2022) – Bartłomiej Polak, Roman Krawczenko, Edward Hartwig (1909-2003)

Na ulicy Złotej zagościły czarno-białe fotografie. Tym razem na wystawie znalazły się zdjęcia zrobione przez samego mistrza, Edwarda Hartwiga, które udostępniła organizatorom Pani Ewa Hartwig-Fijałkowska. Fotografie wyświetlane były jako animacja komputerowa. Na drugim ekranie uczestnicy Festiwalu mogli oglądać z kolei zdjęcia Romana Krawczenki – znanego i cenionego ambrotypisty fotografika[12].

Zdjęcie zrobione po zmierzchu. Na ulicy publiczność festiwalu, ponad ich głowami białe lampiony w kształcie liter z różnych alfabetów. Instalacja artystyczna wypełnia całą szerokość ulicy.
Miastoopowieść (2019) praca zbiorowa | Noc Kultury - Lublin

Przyroda na placu Po Farze (2023) – praca zbiorowa

Plac Po Farze na tę jedną noc w roku przeszedł totalną metamorfozę, a wszystko za sprawą 520 m2 żywej trawy rozłożonej we wnętrzu murów kościoła i drzewa, które stanęło w nawie głównej. Oprócz tego artyści plecionkarstwa odtworzyli część łuków dawnej budowli, interpretując od nowa zarysowane fundamenty. Ponadto znalazła się tam instalacja świetlna – „Pszczoła” – wykonana z metalu i materiału, która po zmierzchu zwracała uwagę ciepłym światłem. Z balkonu kamienicy na Grodzkiej 7 zwisała „Wisteria” – kojarzona z kulturą wschodu, gdzie oznacza szczęście, witalność, nowy początek oraz powitanie kogoś w nowym mieście, domu czy wyrażanie uczuć komuś wyjątkowemu.

Historia Festiwalu

Ludzie przyglądają się nocnemu pokazowi czarno-białych fotografii. W okienku widać zdjęcie Zamku Lubelskiego.
Ożywione kadry - Bartłomiej Polak, Roman Krawczenko, Edward Hartwig | Noc Kultury 2022

Noc Kultury to zbiorowy pomysł lubelskiego środowiska kulturalnego. Pierwsza edycja wydarzenia odbyła się 1/2 czerwca 2007, z inicjatywy środowisk twórczych Lublina. W jej organizację włączyły się niemal wszystkie instytucje kulturalne miasta i artyści. Pomysłodawcy Nocy Kultury określili ją jako manifestację kulturalną miasta. Każda z kolejnych edycji festiwalu odbywała się pod innym hasłem, które było jednocześnie motywem przewodnim wydarzenia.

  • Połącz Kropki (2023)[13]
  • Sztuka Stosowana (2022)[14]
  • MOC Kultury (2021)[15]
  • Miastoczułość (2020 - odwołana)[16]
  • Miastoopowieść (2019)[17]
  • MiastoMomenTy (2018)[18]
  • miastoczasoprzestrzeń (2017)[19]
  • Wyobraź sobie miasto… (2016)[20]
  • Zobacz energie miasta (2015)[21]
  • Energie miasta (2014)[22]
  • Poczuj energie miasta (2013)[23]
  • Lublin – Brama Wschodu (2012)[24]
  • Aplikacja ESK 2016 na żywo (2011)[25]
  • Moc kultury (2010)[26]
  • Człowiek w mieście miasto w człowieku (2009)[27]
  • Manifestacja kultury miasta (2008)
  • Manifestacja kultury Lublina (2007)

W 2007 roku podczas Nocy Kultury prezydent miasta oraz marszałek województwa podpisali Porozumienie dotyczące kandydowania miasta do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Fotografia przedstawia instalację artystyczną zawieszoną w przestrzeni Starego Miasta w Lublinie. Zdjęcie wykonane jest nocą. Ulica Grodzka, dwie przeciwległe kamienice, pomiędzy nimi rozwieszone liny, na których zawieszone są kolorowe podświetlone stroje. Na ścianach kamienic wiszą natomiast czarne futra, z kołnierzy wystają dzioby-maski przypominające maski lekarzy podczas epidemii dżumy. Maski mają czerwone świecące oczy.
Walka postu z karnawałem (2020) Jarosław Koziara | Noc Kultury - Lublin

Noc Kultury 2020 – planowana na 6/7 czerwca Noc Kultury nie odbyła się z powodu pandemii SARS-CoV-2. Aby symbolicznie upamiętnić tę datę ogłoszony został konkurs Nocy Balkonów, którego rozstrzygnięcie miało się odbyć właśnie w nocy z 6 na 7 czerwca. Noc Kultury została przełożona na 9-11 października. Wprowadzona od 10 października w województwie lubelskim czerwona strefa spowodowała, że w ostatnim momencie ponownie odwołano Festiwal. Udało się jednak zaprezentować jedną z planowanych instalacji. „Walka postu z karnawałem” autorstwa Jarosława Koziary zawisła na trzy tygodnie pomiędzy dwiema kamienicami Starego Miasta[28]

Badania i raporty

W 2017 roku zostały przeprowadzone badania uczestników czterech największych plenerowych festiwali lubelskich, których organizatorem są Warsztaty Kultury. Wśród nich znajduje się też Noc Kultury. Na podstawie badań powstały m.in. następujące dokumenty[29]:

  • Wpływ lubelskich festiwali plenerowych na rozwój gospodarczy i społeczny miasta – raport (2017)
  • Raport z badań ilościowych | NOC KULTURY (2017)
  • Wnioski z jakościowej analizy danych wizualnych | Noc Kultury (2017)

W 2018 roku nastąpiła kontynuacja badań. Tym razem dotyczyły one tego jak uczestnicy Nocy Kultury doświadczają przestrzeni Lublina podczas festiwalu. Dokładny raport z badań[29]:

  • Wpływ Nocy Kultury na sposoby postrzegania i użytkowania przestrzeni miejskiej – raport (2018)

Nagrody

  • 2017 – Medal 700lecia Miasta Lublin dla Joanny Wawiórki-Kamienieckiej, koordynatora festiwalu[30];
  • 2017 – Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej[31];
  • 2016 – Nominacja w konkursie Gazety Wyborczej „Strzały” za realizację na ulicy Kowalskiej[32];
  • 2016 – Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Lubelskiego 2016[33];
  • 2015-2016 – Certyfikat EFFE (Europe for Festivals, Festivals for Europe) – międzynarodowej platformy, jednoczącej istotne dla kultury europejskiej festiwale, wyróżniające się wysoką wartością artystyczną[30];
  • 2009 – III miejsce w konkursie na Najlepszy Produkt Turystyczny[34];
  • 2008 – VI miejsce w plebiscycie na wydarzenie roku 2008 organizowanym przez lubelskie media[30];
  • 2007 – Grand Prix Kultury dla najlepszego wydarzenia kulturalnego roku, w plebiscycie organizowanym przez Gazetę Wyborczą[30]

Zobacz też

Przypisy

  1. Redakcja, Informacje praktyczne dotyczące Nocy Kultury [online], Noc Kultury [dostęp 2024-02-02] (pol.).
  2. Stwórz z nami NOC KULTURY! | Rusza otwarty nabór projektów, 19 listopada 2019 [dostęp 2020-04-20] [zarchiwizowane 2021-01-27] (pol.).
  3. 1 2 Archiwum, nockultury.pl [dostęp 2020-04-20] [zarchiwizowane 2017-09-21] (pol.).
  4. Tomasz Kowalewicz, Noc Kultury? Podróż do innego świata we własnym mieście [ROZMOWA] [online], Wyborcza.pl Lublin, 26 maja 2019 [dostęp 2020-04-20].
  5. Sztuki wizualne na nocy kultury [online], nockultury.pl [dostęp 2020-04-20] (pol.).
  6. Świeciuchy instalacja artystyczna [online], nockultury.pl [dostęp 2020-04-21] (pol.).
  7. RetroMania Kowalska, nockultury.pl, 2016 [dostęp 2020-04-21] [zarchiwizowane 2017-03-28] (pol.).
  8. Furmańska: Stworzenie Świata, nockultury.pl, 2017 [dostęp 2020-04-21] [zarchiwizowane 2017-06-30] (pol.).
  9. Podwale wielka przymiarka [online], nockultury.pl [dostęp 2020-04-21] (pol.).
  10. Słowo daję [online], nockultury.pl [dostęp 2020-04-21] (pol.).
  11. Małgorzata Stanek, Rybak z Rybnej [online], Noc Kultury [dostęp 2024-01-09] (pol.).
  12. Małgorzata Stanek, Ożywione kadry - projekcje autorstwa Bartka Polaka oraz zdjęcia Romana Krawczenko [online], Noc Kultury [dostęp 2024-01-09] (pol.).
  13. https://kurierlubelski.pl/zielono-mi-17-edycja-nocy-kultury-w-botanicznej-odslonie/ar/c13-17525831
  14. Dominika Polonis, Noc Kultury 2022. Koncerty, instalacje i miasto z lodu (program) [online], Lubelski.pl - portal lifestyle, 10 maja 2022 [dostęp 2024-01-09] (pol.).
  15. Najdłuższa na świecie Noc Kultury 2021 w Lublinie. Znamy już program [online], Kurier Lubelski, 26 maja 2021 [dostęp 2021-07-06] (pol.).
  16. Noc Kultury 2020 odwołana [online], Noc Kultury [dostęp 2021-03-15] (pol.).
  17. Miastoopowieść [online], Noc Kultury, 2019 [dostęp 2020-04-20] (pol.).
  18. Noc Kultury 2018 [online], nockultury.pl, 2018 [dostęp 2020-04-20] (pol.).
  19. Noc Kultury 2017 | miastoczasoprzestrzeń, nockultury.pl, 28 kwietnia 2017 [dostęp 2022-01-17] [zarchiwizowane 2017-06-06] (pol.).
  20. Rusza otwarty nabór projektów do Nocy Kultury 2016, nockultury.pl, 22 lutego 2016 [dostęp 2022-01-17] [zarchiwizowane 2017-06-08] (pol.).
  21. Zobacz energie miasta [online], nockultury.pl [dostęp 2020-04-20] (pol.).
  22. Noc Kultury, Noc Kultury 2014 – energie miasta, ANNA GRZESIAK, GABA KULKA (muz.), Youtube, 23 maja 2014.
  23. Noc Kultury, Noc Kultury 2013 – Poczuj energie miasta! [online], Youtube, 27 maja 2013.
  24. Folder Nocy Kultury 2012 [online], Issuu [dostęp 2020-04-21] (ang.).
  25. Noc Kultury 2011 [online], Issuu [dostęp 2020-04-21] (ang.).
  26. Paweł Franczak, Noc Kultury 2010: jedyna taka noc w roku [online], Kurier Lubelski, 25 maja 2010 [dostęp 2020-04-21] (pol.).
  27. Noc Kultury, Noc Kultury 2009 – Człowiek w mieście miasto w człowieku – animacja [online], Youtube, 5 kwietnia 2012.
  28. Walka postu z karnawałem [online], Noc Kultury, październik 2020 [dostęp 2021-03-15] (pol.).
  29. 1 2 Badania [online], Warsztaty Kultury [dostęp 2022-01-17] (pol.).
  30. 1 2 3 4 Noc Kultury – nagrody [online], Warsztaty Kultury [dostęp 2020-04-21] (pol.).
  31. Noc Kultury z Certyfikatem Polskiej Organizacji Turystycznej dla Najlepszego Produktu Turystycznego 2016, Noc Kultury, 20 lutego 2017 [dostęp 2020-04-21] [zarchiwizowane 2017-06-06] (pol.).
  32. Tomasz Kowalewicz, Strzały 2016. Wybieramy najciekawsze wydarzenie kultury [GŁOSOWANIE] [online], gazetapl, 4 kwietnia 2017 [dostęp 2020-04-21] (pol.).
  33. LROT - Sprawozdania - 2016: SPRAWOZDANIE MERYTORYCZNE Z DZIAŁALNOŚCI LUBELSKIEJ REGIONALNEJ ORGANIZACJI TURYSTYCZNEJ W 2016 ROKU [online], Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna, 2016 [dostęp 2020-04-21] (pol.).
  34. Artur Borkowski, Jarmark Jagielloński naszą wizytówką [online], Kurier Lubelski, 8 września 2009 [dostęp 2020-04-21] (pol.).

Linki zewnętrzne

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.