Narodowy Fundusz Badań i Rozwoju (fiń. Suomen itsenäisyyden juhlarahasto Sitra) – fiński instytut badawczy, a zarazem think tank powołany w 1967 roku do wspierania rozwoju gospodarczego oraz finansowania przedsiębiorstw[1], odpowiadający przed fińskim parlamentem. Na początku XXI wieku zatrudniał 60 pracowników[2].

Fundusz od czasu powstania funkcjonował jako organizacja z dużym zakresem autonomii, w tym jako ciało wdrażające własne projekty. Jego funkcjami było także finansowanie badań oraz edukacji. Przyczynił się m.in. do powstania Fińskiego Funduszu na rzecz Technologii i Innowacji (Tekes) w 1983 roku[3]. Od jego powołania Sitra przestała bezpośrednio wspierać prace badawczo-rozwojowe, a zaczęła przekształcać się w instytucję finansującą nowe przedsiębiorstwa za pomocą venture capital. Do końca lat 90. XX wieku 95% firm wspieranych przez Sitrę podejmowało wcześniej współpracę z Tekes[4].

W 1971 roku Sitra sfinansowała pierwszą sieć uniwersytecką w Finlandii, która w roku 1984 przekształciła się w FUNET (Fińską Sieć Badawczo-Uniwersytecką)[5]. W II połowie lat 90. XX wieku głównie dzięki Sitrze opracowano drugą strategię społeczeństwa informacyjnego[6].

Przypisy

Bibliografia

  • Manuel Castells, Pekka Himanen: Społeczeństwo informacyjne i państwo dobrobytu. Warszawa: Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2009. ISBN 978-83-61006-27-5.

Linki zewnętrzne

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.