Narodowe Centrum Studiów Strategicznych – fundacja zarejestrowana 19 marca 2013 r. przez Tomasza Szatkowskiego i Jacka Kotasa[1]. Szatkowski był pierwszym prezesem fundacji, a w grudniu 2015 roku na tym stanowisku zastąpił go Kotas, który zgodnie ze wpisami rejestrowymi pełni ją do dziś. W latach 2013-2015 ekspertem oraz członkiem rady NCSS był Jacek Bartosiak. Według stanu na dzień 30 maja 2023 r. strona fundacji (http://ncss.org.pl/) nie działa.

Zgodnie z zapisami statutu NCSS fundacja ta zajmuje się głównie kwestiami planowania obronnego oraz inwestycji w zdolności obronne Sił Zbrojnych RP, polityką zbrojeniową państwa, polityką dotyczącą strategicznych gałęzi przemysłu i infrastruktury, a także reformami instytucji sektora bezpieczeństwa RP. W spektrum zainteresowań NCSS pozostaje także współpraca z najważniejszymi partnerami zagranicznymi Polski w sferze bezpieczeństwa, w tym zwłaszcza w ramach NATO i Unii Europejskiej. Zadaniem Narodowego Centrum Studiów Strategicznych jest również rozwój myśli strategicznej w Rzeczypospolitej Polskiej. Służy temu działalność analityczna, naukowa, wydawnicza oraz edukacyjna. Fundacja przekonuje, że w swojej działalności badawczej współpracuje z najlepszymi ośrodkami eksperckimi w kraju i za granicą[2].

Identyczną nazwę miał podmiot, który był tworzony od 2003 roku przez rząd Leszka Millera pod kierunkiem Lecha Nikolskiego[3]. Zgodnie z tak zwanym drugim exposé Millera NCSS miało zastąpić Rządowe Centrum Studiów Strategicznych i być apolitycznym ośrodkiem doradczym i prognostycznym. Projekt ustawy o Narodowym Centrum Studiów Strategicznych[4] ostatecznie nie wszedł w życie.

Przypisy

  1. Wyszukiwarka KRS [online], wyszukiwarka-krs.ms.gov.pl [dostęp 2023-05-30].
  2. NCSS – O nas [online], ncss.org.pl [dostęp 2019-01-13] [zarchiwizowane z adresu 2019-01-13].
  3. Nowe porządki w rządzie - Archiwum Rzeczpospolitej [online], archiwum.rp.pl [dostęp 2023-05-30].
  4. Projekt ustawy o Narodowym Centrum Studiów Strategicznych [online], orka.sejm.gov.pl [dostęp 2023-05-30].
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.