Na fali
Point Break
Gatunek

sensacyjny
heist

Rok produkcji

1991

Data premiery

12 lipca 1991

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

123 min

Reżyseria

Kathryn Bigelow

Scenariusz

W. Peter Iliff

Główne role

Patrick Swayze
Keanu Reeves
Gary Busey
Lori Petty
John C. McGinley

Muzyka

Mark Isham

Zdjęcia

Donald Peterman

Montaż

Howard E. Smith

Produkcja

Largo Entertainment
JVC Entertainment Networks

Dystrybucja

20th Century Fox

Budżet

$24 000 000

Na fali (ang. Point Break) – amerykański film sensacyjny z 1991 roku w reżyserii Kathryn Bigelow. Zdjęcia kręcono w stanach: Oregon, Utah, Hawaje i Kalifornia (Los Angeles, Santa Monica, Malibu)[1].

Oryginalny tytuł, Point Break, to termin używany w surfingu, który oznacza miejsce, gdzie fale uderzają o wystającą w morze część lądu.

Opis fabuły

Johnny Utah (Keanu Reeves) to początkujący agent FBI i były zawodnik drużyny futbolu amerykańskiego, który wraz ze swym partnerem Angelo Pappasem (Gary Busey) prowadzi śledztwo w sprawie serii napadów na bank. Sprawcy to eks-prezydenci – bandyci, którzy podczas napadu ukrywają twarze pod maskami przedstawiającymi byłych prezydentów USA. Pappas podejrzewa, że za nimi kryje się grupa surferów, więc aby ich rozszyfrować, Utah wchodzi incognito w ich szeregi. Jego znajomość z surferami komplikuje się, gdy opanowuje sztukę surfingu, zaprzyjaźnia się z szefem bandy Bodhim (Patrick Swayze) i poddaje się towarzyszącej nowym przygodom adrenalinie.

Utah i Pappas zaczajają się przed bankiem, gdy ukazują się eks-prezydenci. Podczas pogoni za Bodhim, Utah zmuszony jest dokonać wyboru, czy powinien zastrzelić Bodhiego, czy pozwolić mu uciec. W efekcie strzela w powietrze.

Obsada

Produkcja

Przed rozpoczęciem zdjęć do filmu Petty, Reeves i Swayze przez dwa miesiące uczyli się surfingu u zawodowego surfera Dennisa Jarvisa, któremu Swayze powiedział, że wcześniej stał na desce tylko kilka razy, a Reeves i Petty nie mieli żadnego doświadczenia z deską[2].

Nagrody i wyróżnienia

Sequel

Premiera sequela zatytułowanego Point Break Indo była planowana na rok 2009, a film miał reżyserować Jan de Bont.[3] Jednak zamiast sequela powstał w 2015 roku remake zatytułowany Point Break - na fali.

Przypisy

  1. Point Break. Movie Locations. [dostęp 2023-06-25]. (ang.).
  2. Board Certified. „Entertainment Weekly”. 76, lipiec 1991. ISSN 1049-0434. [dostęp 2009-07-12]. (ang.).
  3. Robert Sanchez: First Look: Point Break Sequel Story Details. IESB.net, 2008-05-13. [dostęp 2009-07-12]. (ang.).

Linki zewnętrzne

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.