Muzeum Techniki Wojskowej Gryf
Ilustracja
Państwo

 Polska

Województwo

 pomorskie

Miejscowość

Dąbrówka

Adres

ul. ppłk. Ryszarda Lubowiedzkiego 2
84-242 Dąbrówka

Data założenia

2013

Zakres zbiorów

zabytki techniki wojskowej, czołgi, pojazdy

Dyrektor

Marian Kotecki[1]

Kierownik

Maciej Górecki

Położenie na mapie gminy Luzino
Mapa konturowa gminy Luzino, po prawej znajduje się punkt z opisem „Muzeum Techniki Wojskowej Gryf”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko górnej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Muzeum Techniki Wojskowej Gryf”
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Muzeum Techniki Wojskowej Gryf”
Położenie na mapie powiatu wejherowskiego
Mapa konturowa powiatu wejherowskiego, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Muzeum Techniki Wojskowej Gryf”
Ziemia54°33′05,162″N 18°10′14,347″E/54,551434 18,170652
Strona internetowa

Muzeum Techniki Wojskowej Gryf – muzeum (w organizacji)[1] zlokalizowane w Dąbrówce (województwo pomorskie), na terenie 15 ha po stacjonujących tu w latach 1963–2001 JW1068 (25 dywizjon rakietowy OP) oraz w latach 2001–2011 Bazy Technicznej MW.

Muzeum Techniki Wojskowej Gryf zostało założone w kwietniu 2013 roku przez Mariana Koteckiego. Gromadzi eksponaty związane z techniką wojskową, zwłaszcza z okresu II wojny światowej. Ideą muzeum jest dynamiczna prezentacja eksponatów. Większość z nich jest w pełni sprawna technicznie i bierze udział w inscenizacjach historycznych, plenerowych widowiskach batalistycznych czy imprezach edukacyjnych, jak również w realizacji filmów dokumentalnych[2] i fabularnych[3].

W muzeum znajduje się także Kolekcja Saperska - największe w Polsce zbiory amunicji artyleryjskiej, bomb, min, granatów i wyposażenia saperskiego, z eksponatami od średniowiecznych kamiennych kul armatnich, po najnowsze przeciwpancerne pociski rakietowe Spike.

Podczas imprez organizowanych w muzeum, prezentowany jest także Schron SD (stanowiska dowodzenia) 25. dywizjonu rakietowego OP ze zbiorami upamiętniającymi służbę żołnierzy-przeciwlotników i dzieje byłego gospodarza terenu w Dąbrówce.

Rekonstrukcja "Afganistan 1988" w Muzeum Techniki Wojskowej Gryf - sowiecki punkt kontrolny

Kolekcja muzeum

W kolekcji MTW GRYF znajdują się m.in. następujące eksponaty (w 2021 r. jest to już ponad 100 pojazdów, dział i rakiet)[4][5]:

Przypisy

Linki zewnętrzne

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.