Muzeum Powozów i Zaprzęgów w Galowicach
Ilustracja
Wnętrze szachulcowego spichlerza z ekspozycją zabytkowych powozów
Państwo

 Polska

Miejscowość

Galowice

Adres

55-020 Galowice, ul. Leśna 5

Data założenia

2011

Zakres zbiorów

powozy i zaprzęgi

Wielkość zbiorów

ponad 50 pojazdów

Powierzchnia ekspozycji

~ 1400 m²

Położenie na mapie gminy Żórawina
Mapa konturowa gminy Żórawina, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Muzeum Powozów i Zaprzęgów w Galowicach”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Muzeum Powozów i Zaprzęgów w Galowicach”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Muzeum Powozów i Zaprzęgów w Galowicach”
Położenie na mapie powiatu wrocławskiego
Mapa konturowa powiatu wrocławskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Muzeum Powozów i Zaprzęgów w Galowicach”
Ziemia50°58′58,9080″N 17°00′06,3720″E/50,983030 17,001770
Strona internetowa

Muzeum Powozów i Zaprzęgów w Galowicachmuzeum powozów i zaprzęgów mieszczące się na terenie dawnych dóbr rodziny von Lieres und Wilkau, w zespole folwarcznym, zabytkowym, szachulcowym spichlerzu z 1730, stojącym w Galowicach w gminie Żórawina pod Wrocławiem.

Muzeum posiada w swoich zbiorach ponad pięćdziesiąt powozów – od sań śnieżnych (np. z fabryki Lipowicza w Wilnie), przez karety i bryczki, po historyczny konny wóz strażacki. Znajduje się tam również kolekcja siodeł kawaleryjskich (np. z kolekcji Pawła Biczysko), uprzęży i kiełzn, jak również przedmiotów związanych z dawnym podróżowaniem: kufrów, walizek, toalet, sekretarzyków, skarbczyków, czy ogrzewaczy. Prezentowana jest kuchnia polowa z 1905[1].

Zbiory uzupełnia dział poświęcony wsi śląskiej, w tym historii Galowic. Przy budynkach ulokowano ogród ziołowy z opisami botanicznymi. W okresie sprzyjającej aury organizowane są pokazy terenowe[1].

Przypisy

  1. 1 2 Muzeum Powozów Galowice, folder turystyczny, Fundacja Gallen, 2023
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.