Monaster Sihăstria
Mănăstirea Sihăstria
Ilustracja
Sobór św. Teodory z Sihli w kompleksie klasztornym
Państwo

 Rumunia

Miejscowość

Piprig

Kościół

Rumuński Kościół Prawosławny

Eparchia

Archieparchia Jass

Klauzura

nie

Typ monasteru

męski

Obiekty sakralne
Sobór

św. Teodory z Sihli

Cerkiew

Narodzenia Matki Bożej

Cerkiew

Świętych Joachima i Anny

Założyciel klasztoru

pustelnicy z monasterów Secu, Neamț i Agapia

Styl

mołdawski

Data budowy

1822–1824

Położenie na mapie okręgu Neamț
Mapa konturowa okręgu Neamț, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Monaster Sihăstria”
Położenie na mapie Rumunii
Mapa konturowa Rumunii, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Monaster Sihăstria”
Ziemia47°10′35″N 26°10′10″E/47,176278 26,169433
Strona internetowa

Monaster Sihăstriaprawosławny męski klasztor, położony we wsi Piprig w gminie Vanatori w północnej części okręgu Neamț, w archieparchii Jass Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego. Jeden z najważniejszych ośrodków życia monastycznego w Rumunii w II poł. XX w. i na początku wieku XXI. Z klasztorem przez wiele lat związany był mnich Kleofas (Ilie), uważany przez wiernych rumuńskich za świętego starca.

Historia

W lasach, na terenie których położony jest klasztor, w XVII w. osiedlali się mnisi z nieodległych monasterów Neamț, Secu i Agapia, którzy pragnęli prowadzić surowsze życie pustelnicze, w skicie. Z myślą o tej grupie ascetów biskup Huși Gedeon wzniósł w 1655 pierwszą cerkiew. W latach 50. XVII w. w skicie przebywało siedmiu mnichów. Wskutek najazdów tatarskich monaster został jednak do początku XVIII w. całkowicie zniszczony. Nową cerkiew w tym miejscu wzniósł w 1734 biskup Romanu Gedeon, z zamiarem urządzenia nowego klasztoru i sprowadzenia do niego mnichów z monasteru Secu[1]. W latach 1824–1826 z inicjatywy metropolity mołdawskiego Beniamina w skicie wzniesiono murowaną cerkiew, dzwonnicę oraz budynek z celami mnichów, całość zaś otoczono murem z jedną bramą wjazdową[1]. W 1837 zbudowano również drewnianą cerkiew świętych Joachima i Anny oraz dwa kolejne obiekty mieszkalne. Na potrzeby świątyń monasterskich wykonano w monasterze Neamț komplet utensyliów liturgicznych, ponieważ przedmioty znajdujące się w starszych cerkwiach zostały zniszczone[1]. Monaster funkcjonował od I poł. XIX w. nieprzerwanie. W 1941 został uszkodzony podczas działań wojennych; w pożarze spłonęła część zabudowań mieszkalnych oraz drewniana świątynia. Po tym wydarzeniu część mnichów opuściła monaster[1]. Zniszczone obiekty zostały odbudowane w latach 1944–1946[1]. W latach 1986–1988 mnich Bartłomiej (Florea) wykonał w głównej cerkwi klasztornej nową dekoracją malarską, w miejsce zniszczonej podczas II wojny światowej[2]. Po ukończeniu prac, 16 października 1988, miało miejsce powtórne poświęcenie obiektu, którego dokonał patriarcha rumuński Teoktyst w asyście biskupa Romanu Eutymiusza i piętnastu duchownych[1]. Po 1989 wspólnota monasterska liczyła 140 mnichów i posłuszników; na początku XXI w. było ich ok. 120. Mnisi zajmują się pisaniem ikon, tworzeniem literatury religijnej i teologicznej, pracują w gospodarstwie i w lesie[3].

Klasztor jest jednym z najważniejszych ośrodków religijnych i pielgrzymkowych w Rumuńskim Kościele Prawosławnym końca XX w. i pocz. XXI w. Przyczyną takiego wzrostu znaczenia monasteru była sława świętych starców, jaką cieszyli się żyjący w nim w XX w. archimandryci Joannicjusz (Balăn) i Kleofas (Ilie)[4].

Architektura

Kompleks monasterski wzniesiony jest w stylu mołdawskim[1]. Dawna główna cerkiew klasztoru została zbudowana na planie trójkonchowym z jedną wieżą. Długość świątyni wynosi 21,5 metra, szerokość absydy – 11 metrów, zaś wysokość wieży – 20 metrów. Szczególną czcią otaczana jest przechowywana w cerkwi ikona Matki Bożej z pocz. XX wieku[2]. W latach 90. XX wieku zbudowany został murowany sobór św. Teodory z Sihli, co miało związek ze wzrostem znaczenia monasteru i liczby przybywających pielgrzymów. Była to pierwsza cerkiew pod wezwaniem tej świętej mniszki, kanonizowanej w 1992. Zbudowano ją w tradycyjnym stylu rumuńskim, na planie trójkonchowym, z trzema wieżami[5]. Monaster posiada własny cmentarz z drewnianą cerkwią świętych Archaniołów Gabriela i Michała, zbudowaną w latach 1987–1989 z inicjatywy archimandryty Wiktoryna (Oanele)[6].

Przypisy

  1. 1 2 3 4 5 6 7 Istoric
  2. 1 2 Ansamblu
  3. Obstea
  4. Ł. Galusek, M. Jurecki, A. Dumitru, Rumunia. Mozaika w żywych kolorach, Bezdroża, Kraków 2004, s. 170.
  5. Catedrala "Sf. Theodora de la Sihla"
  6. Cimitirul si biserica sa
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.