Moczarnik ochrowy
Cranioleuca henricae[1]
Maijer & Fjeldsa, 1997
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

ptaki

Podgromada

Neornithes

Infragromada

ptaki neognatyczne

Rząd

wróblowe

Podrząd

tyrankowce

Rodzina

garncarzowate

Podrodzina

ogończyki

Rodzaj

Cranioleuca

Gatunek

moczarnik ochrowy

Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]

Zasięg występowania
Mapa występowania

Moczarnik ochrowy[3] (Cranioleuca henricae) – gatunek małego ptaka z rodziny garncarzowatych (Furnariidae). Występuje endemicznie w Boliwii. Opisany po raz pierwszy w roku 1997. Narażony na wyginięcie.

Morfologia

Długość ciała wynosi 14–15 cm, w tym dzioba 14,3–15,2 mm i ogona 61–73,4 mm. Skrzydło mierzy 65,5–69 mm, natomiast skok 18,5–18,6 mm. Brak danych na temat masy ciała. Wierzch głowy rudobrązowy. Boki głowy brudnobiałe, brew biała. Kark i grzbiet brązowooliwkowe. Skrzydła rudawe, pokrywy I rzędu posiadają szarobrązowe chorągiewki wewnętrzne. Nie zbadano żadnego osobnika młodego, jednakże przypuszczalnie takowy był obserwowany; posiadał brązowooliwkowy wierzch głowy oraz krótszą brew. Tęczówki brązowe, dziób różowy, nogi i stopy oliwkowożółte.

Zasięg występowania

Całkowity zasięg występowania szacowany jest na 1390 km². Obejmuje dwie znane lokalizacje w zachodniej Boliwii, we wschodniej części Andów – dorzecze rzeki Cotacajes w pobliżu miasta Inquisivi oraz dorzecze rzeki Consata w pobliżu miasta Sorata. Środowisko życia stanowi podszyt suchych liściastych lasów gór i dolin w przedziale wysokości 1800–3300 m n.p.m. Występuje też w niskich zakrzewieniach na porębach przyległych do lasów. Czasami zapuszcza się na plantacje[4].

Zachowanie

Owadożerny. Żeruje wzdłuż pni 1–4 metra nad ziemią. Owady zbiera z liści i kory. W styczniu obserwowano ptaki w parach, przypuszczalnie trwa wtedy sezon lęgowy. Przypuszczalnie także w styczniu obserwowano osobnika młodocianego.

Status, zagrożenia

Przez IUCN od 2019 roku gatunek klasyfikowany jest jako narażony na wyginięcie (VU, Vulnerable); wcześniej, od 2000 roku uznawany był za zagrożony wyginięciem (EN, Endangered). Populacja szacowana jest na około 1500 osobników dorosłych, a jej trend uznawany jest za spadkowy. Zagrożeniami dla moczarników ochrowych jest wycinka drzew na surowiec drzewny oraz miejsca do wypasu bydła; przypuszczalnie w przyszłości będą miały miejsce osunięcia się ziemi wskutek zmian hydrologicznych spowodowanych działalnością człowieka; do zmniejszenia zasięgu gatunku mogą się też przyczynić zmiany klimatu[4].

Przypisy

  1. Cranioleuca henricae, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Cranioleuca henricae, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species (ang.).
  3. Systematyka i nazwy polskie za: P. Mielczarek & M. Kuziemko: Podrodzina: Synallaxinae de Selys-Longchamps, 1839 (1836) - ogończyki (wersja: 2020-09-23). [w:] Kompletna lista ptaków świata [on-line]. Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 2020-12-28].
  4. 1 2 Species factsheet: Cranioleuca henricae. BirdLife International, 2020. [dostęp 2020-12-28]. (ang.).

Bibliografia

Linki zewnętrzne

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.