Mistrzostwa Czterech Narodów w sporcie żużlowym - coroczna seria turniejów drużynowych i indywidualnych, z jednej strony stanowiąca rodzaj rozgrywek ligowych dla drużyn słoweńskich, węgierskich oraz w szczególności chorwackich i austriackich, z drugiej wyłaniająca indywidualnych mistrzów poszczególnych krajów (w kategoriach seniorskiej i juniorskiej). Rozgrywki drużynowe toczone są według zmiennych reguł, raz jako rozgrywki klubowe, innym razem jako rozgrywki międzynarodowe (reprezentacji narodowych).

Historia

Początków tej serii należy upatrywać w lidze słoweńskiej, w której od roku 1998 rywalizowała jedyna wówczas chorwacka drużyna żużlowa, SK Prelog. W związku z zamieraniem tej ligi oraz słabymi strukturami klubowymi, organizacyjnymi i kadrowymi (niewielka liczba zawodników w każdym kraju), w 2005 federacje słoweńska (Avto-Moto Zveza Slovenije - AMZS), chorwacka (Hrvatski Motociklisticki Savez - HMS) i austriacka (Oberste Nationale Sportkommission / Österreichischer Automobil- Motorrad- u.Touring Club - OSK/ÖAMTC) w celu rozszerzenia wewnętrznej rywalizacji postanowiły wspólnie organizować rozgrywki o drużynowe mistrzostwo, co było początkiem Mistrzostw Trzech Narodów.[1] W pierwszym i drugim roku federacje były reprezentowane przez drużyny narodowe, w trzecim natomiast przez kluby (AMZS przez AMTK Ljubljana i AMD Krško, HMS przez SK Unia Goričan i SK Prelog, a OSK/ÖAMTC przez ÖAMTC Wiener Neustad). W 2008 roku do współorganizowania rozgrywek zgłosiła się federacja węgierska (Magyar Motorsport Szövetség - MAMS), a powstałe w ten sposób Mistrzostwa Czterech Narodów powróciły do formuły meczów międzypaństwowych.

Triumfatorzy

Lista klubów, które stawały na podium:

Sezon 1 miejsce 2 miejsce 3 miejsce
2005 Słowenia II Chorwacja Austria I
2006 Chorwacja Słowenia I Słowenia II
2007Słowenia AMTK LjubljanaChorwacja Unia GoričanSłowenia AMD Krško
2008 Słowenia Węgry Austria

Przypisy

  1. Z tego też powodu w latach 2005-2007 nie organizowano Drużynowych Mistrzostw Słowenii.

Zobacz też

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.