Mesanepada (sum. mes.an.ne2.pa3.da, tłum. „młodzieniec wybrany przez boga Ana”) – jeden z wczesnych sumeryjskich władców, który ok. 2500 r. p.n.e. panować miał w mieście Ur. Według Sumeryjskiej listy królów założyciel I dynastii z Ur[1]. Znany z inskrypcji znalezionych w Ur i Tall al-Ubajd oraz z inskrybowanego paciorka z lapis-lazuli znalezionego w Mari[2]. Inskrypcja na paciorku z Mari brzmi następująco:
- „Mesanepada, król Ur, syn Meskalamduga, króla Kisz, ofiarował (ten paciorek z lapis-lazuli) bogu Lugalkalama”[3]
Wymienia ona Meskalamduga jako ojca Mesanepady. Meskalamdug nie występuje w Sumeryjskiej liście królów, ale znany jest z inskrypcji odkrytych w grobach z Królewskiego Cmentarzyska w Ur[4]. W miejscu tym znaleziono również inskrypcje żony Mesanepady - królowej Ninbandy (sum. nin.banda3, dosł. „młoda pani/królowa”)[5][4]. Mesanepada miał dwóch synów: Meskiagnunę (wymieniony w Sumeryjskiej liście królów jako następca Mesanepady) i Aanepadę (nie występuje w Sumeryjskiej liście królów, ale znany jest z własnych inskrypcji królewskich).
Mesanepada wymieniony jest też w inskrypcji z Tumal jako budowniczy świątyni Enlila w Nippur:
- „Mesanepada (z Ur) zbudował (w Nippur świątynię) Burszuszua, dom Enlila”[6]
Przypisy
Bibliografia
- Bielicki Marian, Zapomniany świat Sumerów, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1969
- Michael Roaf, Wielkie kultury świata: Mezopotamia, Wydawnictwo „Świat Książki” (1998)
- Piotr Michalowski, Sumerian King List, [w:] Mark Chavalas (edytor), The Ancient Near East - Historical Sources in Translation, Blackwell Publishing, Carlton 2006, s. 81-85.
- Piotr Michalowski, Bringing Ninlil to Tumal, [w:] Mark Chavalas (edytor), The Ancient Near East - Historical Sources in Translation, Blackwell Publishing, Carlton 2006, s. 85-87.
- Glenn Magid, Sumerian Early Dynastic Royal Inscriptions, [w:] Mark Chavalas (edytor), The Ancient Near East - Historical Sources in Translation, Blackwell Publishing, Carlton 2006, s. 4-16.