Blokada Kanału Sueskiego przez kontenerowiec Ever Given w 2021 roku uchwycona przez satelitę Maxara | |
Państwo | |
---|---|
Siedziba |
Westminster w stanie Kolorado |
Data założenia |
1969 jako MDA (w Vancouver w Kanadzie), od 2017 jako amerykański koncern Maxar |
Prezes |
Daniel Jablonsky[1] |
Dyrektor |
Walter Scott (dyrektor technologiczny), Biggs Porter (dyrektor finansowy), Liz Andora (human resources) |
Zatrudnienie |
4400 (2020) |
Symbol akcji | |
Strona internetowa |
Maxar Technologies – amerykański koncern technologiczny świadczący usługi pozyskiwania i analizy danych pochodzących z obserwacji Ziemi z przestrzeni kosmicznej.
Charakterystyka
Przedsiębiorstwo specjalizuje się w budowie satelitów wykonujących zdjęcia Ziemi (dostępnych m.in. w Mapach Google), gromadzi również dane geoprzestrzenne i na ich podstawie tworzy analizy. Jest dostawcą danych dla systemów obronnych i morskich różnych państw, udostępniając technologie i zasoby z zakresu m.in. radarowego obrazowania geoprzestrzennego, robotyki kosmicznej, anten satelitarnych i podsystemów komunikacyjnych. Świadczy usługi dla kontrahentów z obszaru motoryzacyjnego, administracji, mapowania konsumentów, obrony i wywiadu, energetyki, bezpieczeństwa morskiego, rybołówstwa, górnictwa, komunikacji satelitarnej, telekomunikacji. Jest dostawcą danych m.in. dla Rządu Stanów Zjednoczonych.
Koncern powstał na podstawie założonej przez Johna MacDonalda i Verna Dettwilera w 1969 roku w Vancouver firmy MDA. Od tego czasu doszło do następujących przejęć MDA oraz akwizycji firmy – utworzenia przez MDA spółek zależnych (wszystkie kwoty podane w dolarach amerykańskich – USD). W 1993 roku MDA sprzedała swój oddział elektro-optyczny z siedzibą w Richmond w Kanadzie szwajcarskiej firmie private equity, która łączy się z Cymbolic Sciences z siedzibą w Kalifornii. W 1995 roku MDA została przejęta przez Orbital Sciences za 67 milionów dolarów. Rok późnej MDA, będąca już spółką zależną OS, przejmuje spółkę Iotek (dostawcę technologii przetwarzania sygnałów i sonaru dla klientów wojskowych).
W 2000 roku MDA weszło w spółkę joint venture z LandAmerica Financial Group w celu stworzenia LandMDA (dostawcy raportów majątkowych dla pożyczkodawców). W 2001 roku Orbital Sciences sprzedała jednak swoje udziały w MDA. W 2002 roku MDA nabyło Automated Mining Systems of Aurora z Ontario w Kanadzie za 225 000 dolarów. W tym samym roku MDA nabyła firmę Dynacs za 3,1 miliona dolarów (obecnie jako „MDA US Systems, LLC”, z siedzibą w Houston). W 2003 roku MDA przejęła spółkę Millar & Bryce (komercyjnego dostawcę informacji o gruntach w Szkocji), za 21,32 miliona dolarów. W 2004 roku MDA nabyła spółkę Marshall & Swift / Boeckh za 337,8 miliona dolarów. W 2005 roku MDA przejęło spółkę EMS Technologies Canada (wcześniej RCA Canada, która następnie przekształciła się w montrealski oddział SPAR Aerospace), za 8,9 miliona dolarów. Obecnie głównego dostawcy i podwykonawcy.
W 2006 roku MDA rozszerzyła ofertę na usługi finansowe poprzez przejęcie Mindbox (dostawcy zaawansowanych systemów decyzyjnych do udzielania kredytów hipotecznych), za 12,6 mln dolarów. W 2006 roku MDA przejmuje spółkę XIT2 (z siedzibą w Charlbury w Wielkiej Brytanii), oferującą rozwiązania wymiany informacji dla pożyczkodawców i geodetów oraz innych zewnętrznych dostawców usług. W 2006 roku MDA nabyła spółkę Lyttle & Co. (z siedzibą w Belfaście w Irlandii Północnej), zajmującą się obrotem nieruchomościami. W 2007 roku MDA przejęła Alliance Spacesystems, Inc.(obecnie „Maxar Space Robotics LLC”, z siedzibą w Pasadenie w Kalifornii w USA)
W 2008 roku MDA ogłasza sprzedaż swoich spółek związanych z systemami informatycznymi i usługami geoprzestrzennymi firmie Alliant Techsystems z siedzibą w Edinie w stanie Minnesota – transakcja miała opiewać aż na 1,325 miliarda dolarów. Jednak 8 maja 2008 roku sprzedaż została zablokowana przez rząd federalny Kanady zgodnie z ustawą Investment Canada Act. W 2011 roku ogłoszono partnera finansującego i klienta inauguracyjnego start pojazdu MDA Space Infrastructure Servicing – stacji tankowania i statku kosmicznego dla satelitów komunikacyjnych na orbicie geosynchronicznej, mającego być pierwszym w kosmosie składem paliwa pędnego w historii lotów kosmicznych. Uruchomienie zostało zaplanowane na 2015 rok. W 2012 roku MDA kupiła spółkę Space Systems/Loral za 875 mln dolarów, czyniąc MDA jedną z wiodących na świecie firm zajmujących się satelitami komunikacyjnymi. W 2014 roku MDA przejmuje linię biznesową firmy Advanced Systems (dawniej ERIM International) oddziału General Dynamics Advanced Information Systems. w 2017 roku MDA kupuje DigitalGlobe, od teraz spółka MDA będzie nazywać się Maxar Technologies z siedzibą w USA. w 2018 roku Maxar przejmuje spółkę Neptec za 32 miliony dolarów.
W 2020 roku Maxar sprzedaje część MDA konsorcjum inwestorów kanadyjskich pod przewodnictwem Northern Private Capital. Ta sprzedaż obejmuje spółkę MDA US Systems, LLC. z siedzibą w Houston. W 2020 roku Maxar przejmuje spółkę Vricon za 140 milionów dolarów. Vricon jest światowym liderem w dziedzinie danych 3D pochodzących z satelity dla rynków obronnych i wywiadowczych. Od 2017 roku Maxar jest też notowany na nowojorskiej giełdzie i giełdzie w Toronto. W maju 2019 roku Maxar został wybrany jako dostawca zasilania i napędu dla stacji kosmicznej Lunar Gateway, która będzie utrzymywana na orbicie Księżyca przez NASA.
Międzynarodowy rozgłos firma zyskała przed i podczas inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku, gdy w mediach publikowano szereg zdjęć pochodzących z satelitów Maxara, obrazujących m.in. koncentracje wojsk rosyjskich przy granicy z Ukrainą i późniejsze przemieszczanie się konwojów militarnych w kierunku największych ukraińskich miast.
Siedziba koncernu Maxar mieści się w mieście Westminster w stanie Kolorado w Stanach Zjednoczonych[3][4][5][6][7][8].
Przypisy
- ↑ Leadership Team & Board Members [online], www.maxar.com [dostęp 2022-02-28] .
- ↑ NASA Begins Final Assembly of Spacecraft Destined for Asteroid Psyche [online], NASA Jet Propulsion Laboratory (JPL) [dostęp 2022-03-01] (ang.).
- ↑ Loren Grush , NASA picks satellite maker Maxar to build the first crucial piece of its new lunar space station [online], The Verge, 23 maja 2019 [dostęp 2022-02-28] (ang.).
- ↑ Kanadyjski oddział koncernu Maxar w innych rękach. MDA samodzielnym bytem [online], space24.pl [dostęp 2022-02-28] (pol.).
- ↑ Anna Piotrowska , Rosjanie zmierzają w stronę Kijowa. Amerykańska firma Maxar Technologies publikuje nowe zdjęcia satelitarne [online], Polska Times, 27 lutego 2022 [dostęp 2022-02-28] (pol.).
- ↑ Nowe zdjęcia satelitarne pokazują 150 śmigłowców transportowych na Białorusi przy granicy z Ukrainą [online], Polska Agencja Prasowa SA [dostęp 2022-02-28] (pol.).
- ↑ Wyborcza.pl [online], wyborcza.pl [dostęp 2022-02-28] .
- ↑ An Abridged History of MDA [online], SpaceQ, 6 stycznia 2020 [dostęp 2022-02-28] (ang.).