Maurice Allais
ilustracja
Państwo działania

Francja

Data i miejsce urodzenia

31 maja 1911
Paryż

Data i miejsce śmierci

9 października 2010
Saint-Cloud

profesor
Specjalność: ekonomia
Uczelnia

École nationale supérieure des mines de Paris

Odznaczenia
Wielki Oficer Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja) Krzyż Wielki Orderu Narodowego Zasługi (Francja) Kawaler Orderu Palm Akademickich (Francja) Kawaler Orderu Gospodarki Narodowej
Nagrody

Nagroda Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii

Maurice Allais (ur. 31 maja 1911 w Paryżu, zm. 9 października 2010 w Saint-Cloud) – francuski ekonomista i inżynier, prof. École nationale supérieure des mines de Paris, laureat Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii w 1988 roku.

Życiorys

Twórca Złotej Zasady, głoszącej, że jeżeli liczba ludności jest stała, to w celu osiągnięcia maksimum konsumpcji per capita realna stopa procentowa winna wynosić zero. Napisał liczne prace dotyczące rynków i efektywnego wykorzystania nakładów. W 1953 roku zaproponował eksperyment, znany obecnie jako paradoks Allais, w którym podważył przewidywania teorii oczekiwanej użyteczności[1]. W 1988 roku otrzymał Nagrodę Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii za teorię rynków i efektywnego wykorzystania zasobów[2].

W swoich publikacjach wielokrotnie zwracał uwagę na przyczyny cyklicznie występujących kryzysów gospodarczych. Źródła załamań rynkowych upatrywał w fundamentalnej konstrukcji systemu kredytowego, który umożliwia kreację przez system bankowy ex nihilo środków płatniczych oraz w powszechnej praktyce długoterminowego finansowania funduszami pożyczanymi krótkoterminowo[3]. Wskazywał na potrzebę reformy systemu finansowego, wskazując, iż powinna się ona opierać na dwóch najważniejszych zasadach:

  • Kreacja pieniądza powinna stanowić uprawnienie państwowe i wyłącznie państwowe. Wszelka kreacja pieniężna, poza pieniądzem podstawowym, emitowanym przez bank centralny, winna być uniemożliwiona, dzięki czemu znikłyby „fałszywe uprawnienia”, biorące się obecnie z bankowej kreacji środków płatniczych[4].
  • Wszelkie finansowanie inwestycji z określonym terminem powinno dokonywać się wkładami na terminy dłuższe, a przynajmniej równie długie[4].

W dziedzinie fizyki od 1959 prowadził eksperymenty związane z prędkością światła i grawitacją. Dokonał odkrycia niespodziewanego zjawiska, modyfikującego ogólną teorię względności, nazwanego przez naukowców z NASA „efektem Allais”.

Maurice Allais uczestniczył od 1951 w projekcie budowania wspólnej Europy. Odniósł się krytycznie do niektórych aspektów polityki gospodarczej zawartych w Traktacie Rzymskim i kolejnych, kluczowych dokumentach. Wyraził również zastrzeżenia w sprawie wprowadzenia wspólnej europejskiej waluty. W 2005 wyraził podobne zastrzeżenia odnośnie do Europejskiej Konstytucji. Był zagorzałym przeciwnikiem polityki globalizacji[5].

Cytaty

  • „W istocie obecne tworzenie pieniędzy z niczego przez system bankowy jest podobne – nie waham się powiedzieć tego, żeby ludzie jasno zdali sobie sprawę, o co tu chodzi – do tworzenia pieniędzy przez fałszerzy, tak słusznie potępianych przez prawo. W konkretnych warunkach prowadzi to do tych samych rezultatów. Jedyną różnicą jest to, że tymi, którzy czerpią z tego korzyści są inni ludzie.”[6]

Przypisy

  1. Maurice Allais. Le comportement de l’homme rationnel devant le risque: critique des postulats et axiomes de l’école Américaine. „Econometrica”. 21, s. 503–546, 1953.
  2. Nobliści. nbportal.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-10-24)]., Narodowy Bank Polski.
  3. Maurice Allais: Obecny światowy kryzys, s. 12. barter.org.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-02-20)]..
  4. 1 2 Maurice Allais: Obecny światowy kryzys, s. 16. barter.org.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-02-20)]..
  5. Maurice Allais: Obecny światowy kryzys, Nota redakcyjna – O autorze, s. 22. barter.org.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-02-20)]..
  6. Maurice Allais: Warunki monetarne ekonomii rynkowej, s. 29.

Linki zewnętrzne

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.