Marian Kępiński
Data i miejsce urodzenia

1942
Majdan Kawęczyński

Data i miejsce śmierci

14 listopada 2023
Łódź

Dziedzina sztuki

Malarstwo, grafika

Odznaczenia
Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

Marian Kępiński (ur. w 1942 r. w Majdanie Kawęczyńskim na Lubelszczyźnie[1], zm. 14 listopada 2023[2]) – polski malarz, profesor sztuk plastycznych.

Życiorys i twórczość

W latach 1964–1970 studiował w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi w pracowni prof. Mariana Jaeschke. W 1970 roku uzyskał dyplom. Przez wiele lat prowadził Pracownię Malarstwa na Wydziale Grafiki i Malarstwa łódzkiej ASP. W latach 80. XX wieku związany z niezależnym środowiskiem twórczym. W 1997 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał mu tytuł naukowy profesora sztuk plastycznych. W 2013 r. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego uhonorował artystę srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Brał udział w ponad 160 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Autor wielu wystaw indywidualnych. Wielokrotnie nagradzany za działalność twórczą i pedagogiczną. Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych, państwowych i kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą[3].

Został pochowany na Starym Cmentarzu rzymskokatolickim w Piotrkowie Trybunalskim[2].

Od kilkudziesięciu lat związany jest z nurtem realizmu metafizycznego. Malarstwo jest dla niego środkiem komunikowania się z otaczającą rzeczywistością. Wśród wielu symboli, które pojawiają się w malarstwie artysty, szczególnie ważne są te związane z drogą, labiryntem, piramidą, drzewem, kryształem, widokiem nocnego, rozgwieżdżonego nieba, pejzażem łąki i lasu. Rzeczywistość, którą maluje, dotyczy przede wszystkim bogactwa światów: wyobraźni, snu, przeczuć, spraw niedoświadczalnych i niedotykalnych. Warunkiem niezbędnym do zrozumienia niezwykle precyzyjnie zaplanowanych kompozycji jest umiejętność skupienia, wyłączenia się z chaosu, gonitwy i uwikłania w aktualność, umiejętność spojrzenia poza czasem i poza przestrzenią własnego doświadczenia.

Ryszard Ratajczak, O twórczości[4]

Przypisy

  1. Marian Kępiński. Miejska Galeria Sztuki w Łodzi. [dostęp 2022-08-20].
  2. 1 2 Zmarł prof. Marian Kępiński [online], www.asp.lodz.pl [dostęp 2023-11-26].
  3. Kępiński Marian – Impresje Mikołowskie [online] [dostęp 2022-08-20] (pol.).
  4. Marian Kępiński – Biuro Wystaw Artystycznych BWA w Wałbrzychu [online] [dostęp 2022-08-20] (pol.).
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.