Marcin Małecki
Data i miejsce urodzenia

3 grudnia 1964
Polska

Data i miejsce śmierci

16 stycznia 2008
Polska

Instrumenty

fortepian

Gatunki

jazz

Zawód

muzyk, pianista, kompozytor

Grób kompozytora jazzowego Marcina Małeckiego na Starych Powązkach w Warszawie

Marcin Małecki (ur. 3 grudnia 1964, zm. 16 stycznia 2008) – polski pianista jazzowy, kompozytor, pedagog muzyczny.

Życiorys

Był uczniem Państwowej Podstawowej Szkoły Muzycznej nr 1 im. Emila Młynarskiego w Warszawie, przy ul. Miodowej 22, gdzie pobierał naukę gry na fortepianie w klasie prof. Ireny Kirjackiej. Od wczesnej młodości interesował się jazzem, szczególne upodobanie żywił do wokalisty i trębacza Louisa Armstronga. Chętnie grywał tzw. jazzowe kawałki oraz solówki w stylu woogie-boogie i bluesa. Będąc w szóstej klasie szkoły podstawowej, rezygnował z dalszej nauki w szkole muzycznej, a naukę gry na fortepianie rozwijał we własnym zakresie. Był absolwentem Wydziału Jazzu AM w Katowicach, gdzie studiował w klasie fortepianu, aranżacji i kompozycji. Pracę dyplomową poświęcił Oscarowi Petersonowi.

W 1995 zdobył pierwszą nagrodę podczas Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Krzysztofa Komedy w Słupsku. Pod koniec lat 90. XX w. założył wspólnie z kontrabasistą Pawłem Pańtą i perkusistą Krzysztofem Szmańdą zespół Trio Marcina Małeckiego, z którym wystąpił m.in. podczas 31. Międzynarodowego Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu w 2004. W 2006 ukazała się płyta zespołu pt. Odyseja kosmiczna, na której znalazły się nagrania zespołu zarejestrowane w 2000 i 2005 w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie.

Był wykładowcą w Szkole Muzycznej II stopnia przy ul. Bednarskiej w Warszawie i Prywatnej Szkole im. Krzysztofa Komedy w Warszawie. Opublikował obszerny artykuł poświęcony Oscarowi Petersonowi (Oscar Peterson: legenda fortepianu) we wrześniowym numerze „Jazz Forum” z 2005.

Zmarł 16 stycznia 2008 na skutek choroby nowotworowej. Pochowany został 28 stycznia 2008 na Starych Powązkach w Warszawie (kwatera 345-4-5)[1].

Przypisy

  1. Cmentarz Stare Powązki: KAZIMIERZ ZAKRZEWSKI, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [dostęp 2020-01-04].

Bibliografia

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.