Maes Howe
Wejście do grobowca

Maes Howeneolityczny kurhan z komorą grobową, do której prowadzi kilkumetrowe wąskie przejście, znajdujący się na Orkadach w Szkocji. Jego średnica wynosi 35 m, a wysokość 7 m. Został zbudowany ok. 5000 lat temu, zatem jeszcze przed powstaniem piramid egipskich. Jest najwspanialszym przykładem grobowca komorowego w północno-zachodniej Europie, jednocześnie zachowując unikatowy, nigdzie indziej niespotykany typ budowy. W 1999 r. został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

W XII w. wikingowie włamali się do grobowca w poszukiwaniu skarbu (lub też przypadkowo, strop zawalił się pod ich ciężarem) i pozostawili po sobie liczne (największe nagromadzenie napisów runicznych w jednym miejscu na świecie) runy, wygrawerowane na blokach skalnych wewnątrz grobowca. Runy bardzo dobrze się zachowały i można je podziwiać do dziś.

Budowniczy grobowca byli świadomi regularnego ruchu słońca na niebie, na co wskazuje fakt, że w czasie przesilenia zimowego promienie słońca wpadają wprost do środka grobowca.

Niedaleko grobowca znajduje się krąg kamienny Ring of Brodgar oraz megality ze Stenness.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.