Zespół dworski Ludolphine
Symbol zabytku nr rej. 851 z 12 października 1981
Ilustracja
Biblioteka AWFiS położona na terenie Ludolfiny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Gdańsk

Adres

Oliwa, ul. Czyżewskiego 29-31

Styl architektoniczny

eklektyzm

Rozpoczęcie budowy

XIX wiek

Ukończenie budowy

początek XX wieku

Położenie na mapie Gdańska
Mapa konturowa Gdańska, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Zespół dworski Ludolphine”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry znajduje się punkt z opisem „Zespół dworski Ludolphine”
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Zespół dworski Ludolphine”
Ziemia54°25′11,579″N 18°33′33,862″E/54,419883 18,559406

Ludolfino lub Ludolfina (kaszb. Ludolfija, niem. Ludolphine)[1]zabytkowe[2] założenie przestrzenne znajdujące się w północnej części Gdańska, w dzielnicy Oliwa tuż przy granicy z Sopotem. Sięgające tu Lasy Oliwskie wnikają na teren Ludolfiny, tworząc swoisty klimat. Dawna posiadłość składa się z dworu z oficyną, budynków gospodarczych i założenia parkowego.

Historia

Oficyna i dwór
Stróżówka przy bramie głównej

Posiadłość została wydzielona ze Stawowia pod koniec XVIII w. Jej właścicielem był śpiewak operowy, Carl David Ackermann, a nazwa pochodzi od imienia jego żony Dorothei Ludolphiny Bachmann-Ackermann (również śpiewaczki operowej)[3]. Miejsce pierwotnie było obsadzone roślinnością (drzewami) parkową z pozostawieniem sięgających tu lasów. Od 1877 właścicielem był Philip Braune, od 1891 Gertrude Braune, od 1919 Karl Braune, od 1922 Robert von Kolkow, od 1933 mieściło siedzibę Ewangelickiego Związku Diakonisek (Evangelische Gemeinschaft Diakonieverband), w 1957 przejęte na własność Skarbu państwa. W 1979 posiadłość została podzielona: południową część założenia parkowego i budynki przekazano Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu, północna część dawnego parku ze stawami przeszła na własność szkoły zasadniczej.

Wyróżniającymi się drzewami są buki czerwone, cypryśniki, tulipanowiec, kasztan jadalny. Znajduje się tu również kilka stawów utworzonych na strumieniach spływających z moreny czołowej. Zabudowania były wielokrotnie przebudowywane, obecnie wykorzystywane są na siedzibę Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu, w tym klub studencki. W części założenia przylegającej do Sopotu funkcjonuje zespół szkół zawodowych, gdzie przedmiotem kształcenia jest m.in. krajobraz i jego urządzanie. Odpowiednikiem Ludolfiny po stronie sopockiej jest majątek Stawowie.

Przypisy

  1. Dr F. Lorentz "Polskie i kaszubskie nazwy miejscowości na Pomorzu Kaszubskiem" (ISBN 83-60437-22-X) (ISBN 978-83-60437-22-3)
  2. Rejestr zabytków nieruchomych. kobidz.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-08-07)].
  3. Ludolfina [online], Gedanopedia [dostęp 2018-10-09].

Linki zewnętrzne

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.