Lisie Wzgórze
Fuchsberg
Państwo

 Polska

Położenie

Sudety,
Góry Wałbrzyskie

Wysokość

476 m n.p.m.

Położenie na mapie Wałbrzycha
Mapa konturowa Wałbrzycha, po lewej znajduje się czarny trójkącik z opisem „Lisie Wzgórze”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej nieco na dole znajduje się czarny trójkącik z opisem „Lisie Wzgórze”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, w centrum znajduje się czarny trójkącik z opisem „Lisie Wzgórze”
Ziemia50°46′44,0″N 16°15′44,7″E/50,778889 16,262417

Lisie Wzgórze (niem. Fuchsberg, 476 m n.p.m.) – niewysokie, rozległe wzniesienie w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Środkowych, w paśmie Gór Wałbrzyskich, położone w centralnej części Kotliny Wałbrzyskiej. Według jednej z wałbrzyskich legend[1] na zboczu tego wzgórza znajdowała się lisia nora, w której to odkryto złoża węgla kamiennego w okolicach Wałbrzycha.

Położenie i Opis

Wzniesienie położone jest w centralnej części Kotliny Wałbrzyskiej, stanowi ono naturalną granicę, pomiędzy wałbrzyskim śródmieściem, a Białym Kamieniem. W przeszłości było to miejsce eksploatacji węgla.

Makieta Lisiego Wzgórza wraz z Lisią sztolnią eksponowana w Starej Kopalni.

Pierwsze wzmianki o pozyskiwaniu surowca w okolicy Lisiego Wzgórza pochodzą z początku lat 60. XVI wieku. W 1742 mówi się już o trzech istniejących szybach wydrążonych na ok. 18 metrów, w których pracowało 9 pracowników, a w latach 60. tego wieku donoszono o 4 szybach - dwóch do pozyskiwania urobku i dwóch pełniących rolę wentylacyjną; gdzie pracować miało ok. 30 osób.

W 1791 roku u podnóża wzgórza w kierunku Starego Zdroju, zaczęto drążyć sztolnie, za namową ówczesnych władz górniczych we Wrocławiu a szczególnie jej dyrektora Fryderyka Wilhelma von Redena. Postanowiono zastosować w sztolni osiągnięcia techniczne górnictwa angielskiego, gdzie sztolnie odwadniające wykorzystywano również do wodnego transportu węgla z kopalni[2][3].

Wzniesienie w zachodniej całości porośnięte jest nieużytkami, w latach 1904-1910 na północnych zboczach wzdłuż drogi zwanej przed wojną Fuchsberg, (obecnie ulica Mikołaja Reja)[4] wybudowano pierwsze zabudowania Osiedla Wanda (oryginalna niemiecka nazwa Fuchsberg)[5]. Od połowy lat 80. do lat 90 zostało rozbudowane o osiedle domów jednorodzinnych, domów bliźniaczych i zabudowy szeregowej. Wytyczono ulice: Smoczą, Szewską i ul. Kraka[6]. W Południowo-Wschodniej części wzgórza znajduje się hałda i osadnik mułu węglowego[7]

Przypisy

  1. Legenda o początkach pierwszej wałbrzyskiej kopalni [online], Gazeta Wrocławska [dostęp 2022-02-26] (pol.).
  2. Wałbrzych: Lisia Sztolnia - tajemnice przeszłości i szansa na przyszłość - Walbrzych.dlawas.info - portal informacyjno - rozrywkowy [online], DlaWas.info [dostęp 2022-02-26] (pol.).
  3. Jaskinia Wierzchowska Górna - Jura Krakowsko-Częstochowska [online], pl/wp-content/uploads/2017/07/Renowacja-zabytkowej-XVIII-wiecznej-LISIEJ-SZTOLNI-w-Walbrzychu.pdf [dostęp 2024-04-24] (pol.).
  4. ul. Reja Mikołaja, Wałbrzych - polska-org.pl [online], polska-org.pl [dostęp 2022-02-26].
  5. Osiedle Wanda (stare) - Wałbrzych [online], wikimapia.org [dostęp 2022-02-26] (pol.).
  6. Osiedle Wanda, Wałbrzych - polska-org.pl [online], polska-org.pl [dostęp 2022-02-26].
  7. Osadnik mułu węglowego (ul. Wysockiego), ul. Wysockiego Piotra, Wałbrzych - polska-org.pl [online], polska-org.pl [dostęp 2022-02-26].

Bibliografia

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.