Linia kolejowa
Osipowicze – Baranowicze
Dane podstawowe
Zarządca

Biełaruskaja czyhunka

Długość

204,400 km

Rozstaw szyn

1520 mm

Historia
Lata budowy

1896-1942

Linia kolejowa Osipowicze – Baranowicze – linia kolejowa na Białorusi łącząca stację Osipowicze I ze stacją Baranowicze Poleskie.

Znajduje się w obwodach mohylewskim, mińskim i brzeskim. Linia na całej długości jest niezelektryfikowana i jednotorowa (z wyjątkiem odcinka Rusiny - Baranowicze Poleskie, na którym pokrywa się z linią Łuniniec – Baranowicze i jest dwutorowa).

Historia

Początki linii sięgają czasów Imperium Rosyjskiego. Pod koniec 1896 powstała 43-kilometrowa linia Osipowicze - Stare Dorohi. Jej budowa odbyła się z inicjatywy okolicznych właścicieli ziemskich, którzy uznali kolej za opłacalny środek transportu drewna, które rejon ten importował. Sukces linii spowodował, że właściciele ziemscy i przedsiębiorcy posiadający lasy na zachód od Starych Dorohów zwrócili się do Ministerstwa Kolei Rosji o przedłużenie linii, którą to prośbę rozpatrzono pozytywnie. W 1906 linia została przedłużona do Wierchucina, a w kolejnym roku do Urzecza (łącznie o 29 km)[1][2]. Już w czasach carskich były plany przedłużenia linii do Baranowicz, jednak nie zostały one zrealizowane[3].

Kolejna rozbudowa linii miała miejsce podczas I wojny światowej. Nie miała ona już podłoża ekonomicznego jak poprzednio, tylko militarne. W 1915 przedłużono linię do podsłuckich Nowodworców, a w 1916 linia osiągnęła Słuck (łącznie staraniem wojska linia wydłużyła się o 27 km)[1].

W latach 1919-1920 linia znajdowała się pod zarządem polskim, by w wyniku traktat ryskiego znaleźć się w Związku Sowieckim, w którym pozostawała do 1991. W 1936 Sowieci przedłużyli linię o prawie 35 km do stacji Cimkowicze, znajdującej się w pobliżu granicy z Polską. Do wybuchu II wojny światowej linia pozostawała ślepa[1][2].

Budowę ostatnich 70 km dzielących Cimkowicze i Baranowicze rozpoczęto przed atakiem Niemiec na ZSRR[uwaga 1]. Została ona ukończona w 1942 przez niemieckie władze okupacyjne[1].

Od 1991 linia położona jest na Białorusi.

Uwagi

  1. brak danych czy budowę rozpoczęto jeszcze przed wrześniem 1939, czy już podczas okupacji sowieckiej ziem polskich

Przypisy

Bibliografia

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.