Limnodynastes convexiusculus[1]
(Macleay, 1878)
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

płazy

Rząd

płazy bezogonowe

Rodzina

Limnodynastidae

Rodzaj

Limnodynastes

Gatunek

Limnodynastes convexiusculus

Synonimy
  • Ranaster convexiusculus (Macleay, 1878)
  • Limnodynastes olivaceus (De Vis, 1884)
  • Phanerotis novaeguineae (Van Kampen, 1909)
  • Ranaster olivaceus (De Vis, 1884)
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]

Limnodynastes convexiusculusgatunek płaza bezogonowego z rodziny Limnodynastidae występujący w północnej Australii oraz południowej Nowej Gwinei. Dorasta do 6 cm długości i cechuje się brązowym grzbietem pokrytym zielonymi lub brązowymi plamkami. Zasiedla tereny bagniste, gdzie rozmnaża się od października do marca. Gatunek najmniejszej troski (LC) w związku z m.in. szerokim zasięgiem występowania oraz dużymi rozmiarami populacji.

Wygląd

Płaz ten dorasta do 6 cm długości[3]. Grzbiet jasno- lub ciemnobrązowy, pokryty licznymi oliwkowymi, szarymi lub ciemnozielonymi plamkami[3]. Występuje często czarny pasek biegnący od obszaru za okiem przez błonę bębenkową do barku[3]. Brzuch biały[3]. Brak błony pławnej u palców u dłoni, palce u stóp spięte słabo zaznaczoną błoną pławną[4].

Zasięg występowania i siedlisko

Gatunek ten występuje w północnej Australii – od regionu Kimberley w Australii Zachodniej przez Terytorium Północne do północnego Queenslandu na wschodzie[2]. Płaz ten spotykany jest również na południu Nowej Gwinei (zarówno w części należącej do Indonezji, jak i w Papui Nowej Gwinei)[2]. Zasięg występowania wynosi około 586 000 km²[5]. Gatunek zasiedla głównie tereny bagniste pokryte długimi trawami znajdującymi się na nizinnych tropikalnych sawannach[2]. Żywi się bezkręgowcami[3].

Rozród

Płaz ten rozmnaża się między październikiem i marcem[2]. Samce nawołują schowane w formacji roślinnej tussock, w gruzie lub w opuszczonych norach słodkowodnych krabów[2]. Około 2000 jaj składanych jest w gnieździe pianowym dryfującym po powierzchni okresowych zbiorników wodnych lub zalanych rowów[3][2]. Do przeobrażenia się w osobniki dorosłe dochodzi po około 8 tygodniach[3].

Status

Gatunek najmniejszej troski (LC) w związku z szerokim zasięgiem występowania, dużym potencjałem do adaptacji, dużymi rozmiarami populacji oraz brakiem zagrożeń zmniejszających rozmiary populacji[2].

Przypisy

  1. Limnodynastes convexiusculus, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. 1 2 3 4 5 6 7 8 Jean-Marc Hero i inni, Limnodynastes convexiusculus, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species [dostęp 2021-12-22] (ang.).
  3. 1 2 3 4 5 6 7 Scott Eipper, Peter Rowland, Frogs of Australia, John Beaufoy Publishing, 2018, s. 27.
  4. Limnodynastes convexiusculus [online], www.frogid.net.au [dostęp 2021-12-21] (ang.).
  5. AmphibiaWeb - Limnodynastes convexiusculus [online], amphibiaweb.org [dostęp 2021-12-21].
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.