Kościół Wszystkich Świętych w Lasowicach Wielkich
19/50
kościół parafialny
Ilustracja
Widok kościoła
Państwo

 Polska

Województwo

 opolskie

Miejscowość

Lasowice Wielkie

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Wszystkich Świętych w Lasowicach Wielkich

Wezwanie

Wszystkich Świętych

Wspomnienie liturgiczne

1 listopada

Położenie na mapie gminy Lasowice Wielkie
Mapa konturowa gminy Lasowice Wielkie, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Wszystkich Świętych w Lasowicach Wielkich”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Wszystkich Świętych w Lasowicach Wielkich”
Położenie na mapie województwa opolskiego
Mapa konturowa województwa opolskiego, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Wszystkich Świętych w Lasowicach Wielkich”
Położenie na mapie powiatu kluczborskiego
Mapa konturowa powiatu kluczborskiego, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Wszystkich Świętych w Lasowicach Wielkich”
Ziemia50°52′10,445″N 18°13′37,567″E/50,869568 18,227102
Strona internetowa

Kościół Wszystkich Świętychrzymskokatolicki kościół parafialny, znajdujący się we wsi Lasowice Wielkie, należący dekanatu Kluczbork w diecezji opolskiej. Kościół należy do szlaku drewnianego budownictwa sakralnego, który w całości obejmuje wybrane drewniane kościoły w woj. opolskim[2].

Historia kościoła

Kościół w Lasowicach Wielkich istniał już w 1447 roku, była to budowla o konstrukcji drewnianej. W 1519 roku świątynia spłonęła, w jej miejsce został wzniesiony nowy obiekt sakralny. Obecny drewniany kościół parafialny zbudowany został w 1599 roku przez protestantów. W 1701 roku świątynię przejęli katolicy (należała ona wówczas do parafii w Bogacicy. W 1837 roku ustanowiono parafię w Lasowicach Wielkich, a kościół stał się jednocześnie kościołem parafialnym. Na terenie przykościelnym znajduje się również cmentarz. Cały teren otacza drewniane ogrodzenie z bramą główną na osi elewacji zachodniej oraz furtką we wschodniej części ogrodzenia[3].

Architektura i wnętrze kościoła

Świątynia jest konstrukcji zrębowej, orientowana z kwadratową wieżą. Szkielet wieży wykonany został w 1702 roku z pionowych słupów, do których umocowano drewniane belki. Obiekt nakryty jest dachem czterospadowym z wypukłym cebulastym zakończeniem. Dach nad nawą i prezbiterium jest w formie dachu siodłowego, którego cechują trójkątne ściany boczne, zwane szczytami. Ściany zewnętrzne pokryte są gontem, a od strony północnej kościoła występują niskie soboty wsparte na słupach. W kościele zachowało się wiele zabytkowego wyposażenia:

Kościół odnawiany był na przełomie lat 50. i 60. XX wieku, a następnie w latach 70. XX wieku. Wymieniono wówczas gonty, odeskowano wnętrza, zmieniono formy podcienia oraz wzmocniono fundamenty i konstrukcję wieży. Kolejny remont przeprowadzony został w 1998 roku wymieniając m.in. instalację elektryczną oraz okna w zakrystii. W 1999 roku renowacji podano ołtarz, rzeźby oraz obrazy Drogi Krzyżowej. W czasie remontu w 2004 roku wymieniono pokrycie gontowe nawy i wieży oraz wykonano prace zabezpieczające ściany zewnętrzne[3].

Galeria


Przypisy

Bibliografia

  • Opolskie kościoły drewniane, Danuta Emmerling (red.) i inni, Opole: Śląskie Wydawnictwo Adan, 2006, ISBN 83-915371-9-6, ISBN 978-83-915371-9-0, OCLC 749504946.

Linki zewnętrzne

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.