Kościół Wszystkich Świętych w Dzierzbinie
458/A z dnia 1.02.1969
kościół parafialny
Ilustracja
Widok od południa - czytelna najstarsza część świątyni zbudowana z kostki granitowej
Państwo

 Polska

Miejscowość

Dzierzbin

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Wezwanie

Wszystkich Świętych

Położenie na mapie gminy Mycielin
Mapa konturowa gminy Mycielin, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Wszystkich Świętych w Dzierzbinie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Wszystkich Świętych w Dzierzbinie”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Wszystkich Świętych w Dzierzbinie”
Położenie na mapie powiatu kaliskiego
Mapa konturowa powiatu kaliskiego, blisko górnej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Kościół Wszystkich Świętych w Dzierzbinie”
Ziemia51°59′55,8312″N 18°14′42,0216″E/51,998842 18,245006

Kościół Wszystkich Świętychparafialny kościół katolicki zlokalizowany we wsi Dzierzbin, w gminie Mycielin (powiat kaliski). Funkcjonuje przy nim parafia Wszystkich Świętych.

Historia

Kościół wzniesiono z kostki granitowej najprawdopodobniej w końcu XII wieku[1]. Z tego obiektu pozostał do dziś korpus nawowy[2]. W następnych wiekach przeszedł kilka przebudów z wykorzystaniem cegły[1]. Dobudowano m.in. gotyckie prezbiterium[2]. Brama na teren kościelny pochodzi z 1919[3]. Przy kościele stoi metalowa dzwonnica z dwoma dzwonami.

W 2011 nastąpiło odnowienie wnętrz kościoła – wykonano nową posadzkę w prezbiterium oraz w korpusie nawowym, jak również w zakrystii. W prezbiterium posadowiono nowy ołtarz oraz ambonę. Zmodernizowano też instalację elektryczną i pomalowano wnętrze[4].

Wnętrze

Na wyposażeniu świątyni są trzy rokokowe ołtarze z końca XVIII wieku. Polichromia autorstwa Stefana Derbicha pochodzi z 1979[1].

Otoczenie

Plebania kryta dachem naczółkowym zbudowana została na przełomie XIX i XX wieku. Przy kościele rośnie lipa o obwodzie 400 cm[1].

Turystyka

Kościół znajduje się na przebiegającym przez powiat koniński Szlaku Piastów, stanowiącym uzupełnienie Szlaku Piastowskiego[5].

Galeria

Zobacz też

Przypisy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.