Kościół Miłosierdzia Bożego
w Gdańsku
kościół parafialny
Ilustracja
Państwo

 Polska

Województwo

 pomorskie

Miejscowość

Gdańsk Piecki-Migowo

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Miłosierdzia Bożego w Gdańsku

Wezwanie

Miłosierdzia Bożego

Wspomnienie liturgiczne

Niedziela Miłosierdzia Bożego

Położenie na mapie Gdańska
Mapa konturowa Gdańska, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Miłosierdzia Bożegow Gdańsku”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Miłosierdzia Bożegow Gdańsku”
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Miłosierdzia Bożegow Gdańsku”
Ziemia54°21′05,13″N 18°34′34,67″E/54,351425 18,576297
Strona internetowa

Kościół Bożego Miłosierdzia w Gdańsku – świątynia rzymskokatolicka w dzielnicy Gdańska, Pieckach-Migowie. Jest siedzibą parafii.

Historia

Wnętrze kościoła

W 1994 w miejscu tym znajdował się punkt katechetyczny, rozbudowany w ośrodek duszpasterski (plebanię) z kaplicą, pomieszczeniami administracyjnymi, mieszkaniami księży i salkami. Parafię erygowano 17 czerwca 1997 dekretem abpa Tadeusza Gocłowskiego. Przekazano jej obszar parafii Bożego Ciała, obejmujący osiedle Migowo (część dzielnicy Piecki-Migowo), skupione wokół ul. Bulońskiej i ul. Myśliwskiej. 27 lipca 1997 odprawiono inauguracyjną Mszę.

Budowę kościoła w nowoczesnym stylu, według projektu architektów Andrzeja Błażko i Agnieszki Papugi, rozpoczęto w 1998 r., dobudowując go od zachodu do plebanii. Powstała świątynia jednonawowa, na planie prostokąta, z wyodrębnionym prezbiterium, z krużgankami od wschodu i zachodu wzdłuż nawy i chórem nad krużgankiem wschodnim. 27 lipca 1999, w drugą rocznicę inauguracji parafii, abp Tadeusz Gocłowski poświęcił dzwon. Nad głównym wejściem (od strony północnej) umieszczono 10-metrową wieżę dzwonnicę (budowana od roku 2002, ukończona po 2006). Kościół do użytku oddany został w 1999, planowany jako lokalne sanktuarium propagowanego kultu Bożego Miłosierdzia. Kamień węgielny poświęcił papież Jan Paweł II.

W latach 2014–2015 przeprowadzono remont i modernizację prezbiterium kościoła pod nadzorem Mariusza Drapikowskiego i firmę „Murkam” Leona Czerwińskiego z Przodkowa. Wykonano m.in. marmurową chrzcielnicę z ozdobnymi figurkami, złotą osłonę tabernakulum z 12 bryłkami bursztynu, srebrne figury baranka na ołtarz i symbole czterech ewangelistów na ambonę. [1]

W prezbiterium, w ołtarzu głównym, znajduje się obraz Chrystusa Miłosiernego, w korpusie interesujące witraże o treści paschalnej i maryjnej. Po prawej znajduje się tabernakulum, a po lewej obraz Matki Bożej z dzieciątkiem. Na tyłach znajdują się 27-głosowe organy, obok nich jest obraz przedstawiający papieża Jana Pawła II. W lewej nawie znajduje się wejście do zakrystii. W wieży znajduje się jeden dzwon.[2]

Przypisy


Bibliografia

  • "Kościoły archidiecezji gdańskiej. Nasze dziedzictwo. Tom I" (Praca zbiorowa), 2006

Linki zewnętrzne

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.