Kościół Matki Bożej Częstochowskiej
w Brzesku-Słotwinie
Kościół parafialny
Ilustracja
Widok od frontu
Państwo

 Polska

Województwo

 małopolskie

Miejscowość

Brzesko-Słotwina

Adres

ul. Hugona Kołłątaja

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Matki Bożej Częstochowskiej w Brzesku-Słotwinie

Wezwanie

Matka Boża Częstochowska

Wspomnienie liturgiczne

26 sierpnia

Położenie na mapie Brzeska
Mapa konturowa Brzeska, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Częstochowskiejw Brzesku-Słotwinie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Częstochowskiejw Brzesku-Słotwinie”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Częstochowskiejw Brzesku-Słotwinie”
Położenie na mapie powiatu brzeskiego
Mapa konturowa powiatu brzeskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Częstochowskiejw Brzesku-Słotwinie”
Położenie na mapie gminy Brzesko
Mapa konturowa gminy Brzesko, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Częstochowskiejw Brzesku-Słotwinie”
Ziemia49°59′12,6″N 20°36′09,4″E/49,986833 20,602611

Kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Brzesku-Słotwinierzymskokatolicki kościół parafialny, należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat Brzesko diecezji tarnowskiej).

Historia kościoła

W miejscu obecnego kościoła pierwotnie stała wotywna kapliczka, wybudowana ok. 1864 roku[1]. W 1944 roku została zastąpiona przez murowaną kaplicę. W 1952 świątynię powiększono o nawę i przybudówki według projektu Marii Dziadasz. Obecny kształt kościoła to efekt kolejnej przebudowy wykonanej w latach 1971-1982 według projektu Zbigniewa Zjawina. Rozbudowana świątynia została konsekrowana 9 marca 1986 roku przez biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza. Ścianę ołtarzową zaprojektowali i wykonali Bogdana Ligęza-Drwal i Stefan Niedorezo. Ściana jest integralnym połączeniem sztuki współczesnej z pozyskanym w 1955 roku neobarokowym wyposażeniem z kaplicy pałacowej Goetza z Okocimia. Witraże zostały zaprojektowane i wykonane przez Józefa Furdynę[2].

Przypisy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.