Kościół św. Wojciecha w Czerwieńsku
L-782/A z 2.02.2018
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Czerwieńsk

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Wojciecha w Czerwieńsku

Wezwanie

św. Wojciecha

Wspomnienie liturgiczne

23 kwietnia

Położenie na mapie Czerwieńska
Mapa konturowa Czerwieńska, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Wojciecha w Czerwieńsku”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Wojciecha w Czerwieńsku”
Położenie na mapie województwa lubuskiego
Mapa konturowa województwa lubuskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Wojciecha w Czerwieńsku”
Położenie na mapie powiatu zielonogórskiego
Mapa konturowa powiatu zielonogórskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Wojciecha w Czerwieńsku”
Położenie na mapie gminy Czerwieńsk
Mapa konturowa gminy Czerwieńsk, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Wojciecha w Czerwieńsku”
Ziemia52°00′46″N 15°25′22″E/52,012778 15,422778

Kościół pw. św. Wojciecha w Czerwieńskurzymskokatolicki kościół parafialny w Czerwieńsku, w powiecie zielonogórskim, w województwie lubuskim. Należy do dekanatu Zielona Góra – Ducha Świętego. Mieści się przy ulicy księdza Ludwika Muchy.

Historia

Świątynia została wybudowana w stylu neogotyckim w 1877 roku jako zbór protestancki. Uroczyście otwarta w dniu 13 grudnia 1877 roku. Wtedy to na wieży kościoła zabrzmiały po raz pierwszy dwa dzwony, które służą świątyni do dnia dzisiejszego. Poświęcona jako kościół katolicki w dniu 22 grudnia 1945 roku[1].

Architektura i wyposażenie

Budowla wybudowana z cegły. Jest to świątynia jednonawowa, z charakterystycznymi dla świątyń protestanckich emporami, zamknięta absydalnym półkolistym prezbiterium. Wnętrze kościoła barokowe, m.in. znajdują się w niej rzeźbienia ołtarza i ambona pochodzące ze starej budowli, rozebranej w styczniu 1877 roku. W ołtarzu głównym znajduje się obraz namalowany na płótnie przedstawiający ubiczowanie Chrystusa[2].

Przypisy

  1. O parafii. Parafia św. Wojciecha w Czerwieńsku. [dostęp 2013-02-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-12-19)].
  2. Kościół w Czerwieńsku. Lokalna Grupa Działania-Między Odrą a Bobrem. [dostęp 2013-02-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-12-19)].
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.