Kościół świętego Klemensa Hofbauera
w Warszawie
kościół parafialny
Ilustracja
Widok od frontu
Państwo

 Polska

Miejscowość

Warszawa (Wola-Czyste)

Adres

ul. Karolkowa

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Klemensa Hofbauera w Warszawie

Wezwanie

św. Klemensa Hofbauera

Wspomnienie liturgiczne

15 marca

Położenie na mapie Warszawy
Mapa konturowa Warszawy, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Klemensa Hofbaueraw Warszawie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Klemensa Hofbaueraw Warszawie”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Klemensa Hofbaueraw Warszawie”
Ziemia52°14′03,7″N 20°58′35,7″E/52,234361 20,976583

Kościół świętego Klemensa Hofbauera w Warszawierzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat wolski archidiecezji warszawskiej). Znajduje się w warszawskiej dzielnicy Wola, na osiedlu Czyste. Duszpasterstwo w kościele prowadzą ojcowie redemptoryści.

Kamień węgielny pod świątynię został uroczyście położony w dniu 28 sierpnia 1931 roku przez J. E. kardynała Aleksandra Kakowskiego. Kościół został zaprojektowany przez Stanisława Marzyńskiego, członka i prezesa powojennej Rady Prymasowskiej Odbudowy Kościołów Stolicy. Budowla została konsekrowana w dniu 26 października 1933 roku przez kardynała Aleksandra Kakowskiego.

Podczas powstania warszawskiego świątynia została zbombardowana. Od pożaru uchroniła ją nowoczesna konstrukcja, ogień nie uszkodził żelbetonowego stropu i nie zniszczył wnętrza. W dniu 6 sierpnia 1944 roku hitlerowcy zamordowali 30 ojców, braci i kleryków mieszkających w klasztorze. Na zewnętrznej ścianie świątyni jest umieszczona tablica pamiątkowa projektu Karola Tchorka, która upamiętnia to tragiczne wydarzenie. Po zakończeniu wojny rozpoczęto remont świątyni.

W latach 50. XX wieku powstały w prezbiterium obrazy: św. Klemensa i Aniołów Stróżów w formie malarskiej sgraffito Edwardy Przeorskiej. Centralne miejsce zajmuje postać św. Klemensa Hofbauera patrona parafii, Warszawy i piekarzy. Po jego obu stronach znajdują się wizerunki dwóch innych świętych redemptorystów: św. Alfonsa Marii Liguoriego – założyciela Zgromadzenia Redemptorystów i wybitnego moralisty oraz brata zakonnego – św. Gerarda Majelli, który słynął z wielu cudów. Jest on patronem dobrej spowiedzi i kobiet w stanie błogosławionym. Uzupełnieniem są mozaiki autorstwa Marii Hiszpańskiej-Neuman. W transepcie zostały ulokowane ołtarze: Świętych Polskich z obrazem Matki Bożej Częstochowskiej, Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Józefa.

Reliefową drogę krzyżową wykonała rzeźbiarka Zofia Kamińska - Trzcińska. W latach 80. XX wieku w transepcie oraz we wschodniej nawie bocznej zostały zamontowane witraże według projektu Teresy Chromy. Dzieło to zostało ukończone w 2000 roku w obydwóch nawach bocznych. Z okazji Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 zostało wmurowane przy chrzcielnicy logo na pamiątkę tego wydarzenia. W 2001 roku rozpoczęły się obchody 250-lecia urodzin patrona parafii św. Klemensa Hofbauera i z tej okazji zostało wmurowane przy prezbiterium logo upamiętniające tę rocznicę. W związku z tym że kościół jest nowy, nie ma w nim zabytków. Godny uwagi jest niewielki srebrny sarkofag z relikwiami św. Klemensa Hofbauera, który jest umieszczony w prezbiterium pod ołtarzem[1].

Przykościelny dziedziniec został w 2000 roku przekształcony w „Plac Męczenników Warszawskiej Woli”. Projekt jego zagospodarowania wykonał architekt Feliks Dzierżanowski. Znajdujący się na „Placu” krzyż oraz liczne tablice pamiątkowe upamiętniają mieszkańców dzielnicy zamordowanych przez hitlerowców podczas rzezi Woli w sierpniu 1944 roku[2][3].

Przypisy

  1. Warszawa. Św. Klemensa Hofbauera na Woli. Archidiecezja warszawska. [dostęp 2021-03-05].
  2. Maryla Puternicka: Przewodnik po dzielnicy Wola. Warszawa: AMG WiP, 2003, s. 14–15.
  3. Wiadomości z Polski. Plac Męczenników Warszawskiej Woli. „Niedziela”. 31/2000. s. 34–35.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.