Kościół świętego Jana Chrzciciela
w Zgierzu
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Zgierz

Adres

Ossowskiego

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Jana Chrzciciela w Zgierzu

Wezwanie

św. Jana Chrzciciela

Wspomnienie liturgiczne

24 czerwca

Położenie na mapie Zgierza
Mapa konturowa Zgierza, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Jana Chrzcicielaw Zgierzu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Jana Chrzcicielaw Zgierzu”
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa konturowa województwa łódzkiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Jana Chrzcicielaw Zgierzu”
Położenie na mapie powiatu zgierskiego
Mapa konturowa powiatu zgierskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Jana Chrzcicielaw Zgierzu”
Ziemia51°51′52,7″N 19°25′54,9″E/51,864639 19,431917

Kościół świętego Jana Chrzciciela w Zgierzurzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat zgierski archidiecezji łódzkiej).

Jest to świątynia wzniesiona w latach 1991–2005 według projektu architekta Wojciecha Bielaka. Fundatorem budowy kościoła (do stanu surowego) jest Jerzy Godlewski. Kościół został poświęcony w dniu 10 listopada 1996 roku przez arcybiskupa Władysława Ziółka, konsekrowany został w dniu 24 czerwca 2001 roku przez tego samego arcybiskupa.

Do wyposażenia świątyni należą: ołtarz główny z płaskorzeźbą św. Jana Chrzciciela, obok dwie płaskorzeźby. Jedna przedstawia Cud w Kanie Galilejskiej, druga cudy uzdrowienia chorych i wypędzanie złych duchów, ich autorem jest ks. Tadeusz Furdyna SDB. Ołtarz główny oraz ambonka drewniana zostały zaprojektowane przez Beatę Mirowską. Dwa boczne ołtarze w drewnie pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej i Jezusa Miłosiernego są umieszczone w kaplicy Fundatorów. W 2001 roku została zamontowana wieża świątyni, w której znajdują się są 3 dzwony – o masie 800, 500 i 260 kilogramów, z rozruchem elektrycznym (ich autorem jest Janusz Felczyński), stacje Drogi Krzyżowej w formie drewnianych płaskorzeźb, zostały ufundowane przez rodzinę Jarmużów. Rzeźby w drewnie wykonał Henryk Jaśkiewicz. Organy są elektroniczne[1].

Przypisy

  1. Parafia Świętego Jana Chrzciciela w Zgierzu. Archidiecezja łódzka. [dostęp 2021-12-23].
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.