Kościół św. Józefa Robotnika
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 świętokrzyskie

Miejscowość

Kielce-Szydłówek

Adres

ul. Turystyczna

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Józefa Robotnika

Wezwanie

św. Józefa Robotnika

Wspomnienie liturgiczne

1 maja

Położenie na mapie Kielc
Mapa konturowa Kielc, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Józefa Robotnika”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Józefa Robotnika”
Położenie na mapie województwa świętokrzyskiego
Mapa konturowa województwa świętokrzyskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Józefa Robotnika”
Ziemia50°53′21,01″N 20°38′30,07″E/50,889169 20,641686

Kościół świętego Józefa Robotnikarzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Kielce-Północ diecezji kieleckiej. Znajduje się w kieleckiej dzielnicy Szydłówek.

Historia i architektura

Zezwolenie na budowę kościoła parafia otrzymała w 1973 roku Budowniczym świątyni był ksiądz proboszcz Jan Kudelski. Dwukondygnacyjny kościół należący do współczesnej architektury sakralnej został zaprojektowany przez: Władysława Pieńkowskiego, Mariana Szymanowskiego, Kingę Pieńkowską-Osińską. Kamień węgielny pochodzący z Grobu Św. Piotra w Rzymie został poświęcony przez papieża Pawła VI i wmurowany w dniu 10 października 1976 roku przez biskupa Jana Jaroszewicza. W 1983 roku rozpoczęto odprawianie Mszy Świętych w górnym kościele. Po ponad dwudziestu latach budowy świątynia została konsekrowana w dniu 19 listopada 1995 roku przez arcybiskupa Józefa Kowalczyka, nuncjusza apostolskiego w Polsce. Przy wejściu głównym do świątyni znajduje się usytuowana na kolumnie figura Św. Józefa z Dzieciątkiem wyrzeźbiona przez Jerzego Sikorskiego. Kościół na planie ćwiartki koła jest dwupoziomowy i posiada w dużej mierze jednoprzestrzenne wnętrze. Sklepienie świątyni jest pokryte monumentalnymi, ażurowo powycinanymi żebrami, zbiegającymi się promieniście nad ołtarzem głównym. Obecny ołtarz z marmuru kararyjskiego został wykonany przez Jerzego Sikorskiego. Stacje drogi krzyżowej wyrzeźbiła Anna Grocholska. W nawie znajdują się ołtarze Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz Św. Józefa. W tym ostatnim jest umieszczona kopia cudownego obrazu Św. Józefa z Kalisza namalowana przez Krzysztofa Jackowskiego. Organy zostały wykonane w Zakładzie Organowym Jana Zycha. W dolnej świątyni ołtarz główny jest ozdobiony figurą Matki Bożej Fatimskiej o oryginalnych rozmiarach, przywiezioną z Portugalii, znajdującą się nad złoconym tabernakulum. W krypcie przedpogrzebowej są namalowane freski autorstwa Łucji i Józefa Ośminów[1].

Świątynia znajduje się w spisie obiektów gminnej ewidencji zabytków miasta Kielce[2].

Przypisy

  1. Kielce - św. Józefa Robotnika. Diecezja kielecka. [dostęp 2017-06-29].
  2. Zarządzenie Nr 419/2014 z dnia 19 listopada 2014 r. w sprawie założenia Gminnej Ewidencji Zabytków Miasta Kielce. Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miasta Kielce. [dostęp 2017-06-30].
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.