Kościół świętego Bartłomieja w Koszutach Małych
802/Wlkp/A z 22.06.2010[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 wielkopolskie

Miejscowość

Koszuty Małe

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Bartłomieja w Koszutach Małych

Wezwanie

św. Bartłomieja

Wspomnienie liturgiczne

24 sierpnia

Położenie na mapie gminy wiejskiej Słupca
Mapa konturowa gminy wiejskiej Słupca, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Bartłomieja w Koszutach Małych”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Bartłomieja w Koszutach Małych”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Bartłomieja w Koszutach Małych”
Położenie na mapie powiatu słupeckiego
Mapa konturowa powiatu słupeckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Bartłomieja w Koszutach Małych”
Ziemia52°17′31,1″N 17°54′32,9″E/52,291972 17,909139

Kościół świętego Bartłomieja w Koszutach Małychrzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat słupecki archidiecezji gnieźnieńskiej).

Jest to świątynia wzniesiona przez cystersów w 1720 roku z fundacji opata klasztoru lądzkiego Mikołaja Łukomskiego. Podczas II wojny światowej kościół został częściowo rozebrany przez hitlerowców. W 1946 roku budowla została zrekonstruowana z oryginalnego materiału rozbiórkowego. Świątynia jest zrębowa, oszalowana, od strony północnej do prezbiterium przylega zakrystia, do kościoła przylegają dwie kruchty, jedną do zakrystii druga do wejścia bocznego , dachy pokryte są blachą, a na kalenicy nawy jest umieszczona wieżyczka na sygnaturkę przykryta kopulastym dachem hełmowym z krzyżem w zwieńczeniu. Wnętrze budowli jest jednonawowe z nieco węższym prezbiterium zamkniętym trójbocznie i nakryte jest płaskim stropem. W ołtarzu głównym Jest umieszczony najcenniejszy zabytek – kopia obrazu Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej z orłem na piersiach, który przybył do kościoła 17 lat po jego wybudowaniu, w 1737 roku. Wizerunek ten miał szczególne znaczenie dla Polaków podczas okupacji hitlerowskiej, gdyż Niemcom bardzo przeszkadzał orzeł na piersiach Królowej Polski i dlatego całkowicie chcieli zniszczyć świątynię. Jednak w ostatniej chwili dwie parafianki uratowały Koszucką Madonnę. Po wojnie trafiła z powrotem w godne miejsce do odbudowanego kościoła i otoczona została wielką czcią. Dziś jest umieszczona za zasuwą z wizerunkiem św. Izydora Oracza. Z innych zabytków można wyróżnić: obraz „Pieta” namalowany pod koniec XVI wieku, znajdujący się w ołtarzu bocznym z klęczącą postacią fundatora kościoła. Na ścianie prezbiterium umieszczona jest gotycka rzeźba św. Małgorzaty z około 1480 roku, a także 100-letni obraz św. Stanisława Kostki[2]. Pierwszy kościół w tym miejscu wspominany był już w XIV i XV wieku.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo wielkopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023, s. 210 [dostęp 2021-10-10].
  2. Koszuty Małe par. pw. św. Bartłomieja. Archidiecezja gnieźnieńska. [dostęp 2021-10-10]. (pol.).
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.