Kościół Świętego Stanisława w Koźminie Wielkopolskim
kl.IV-885/34/60 z dnia 6 czerwca 1960[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Koźmin Wielkopolski

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Stanisława w Koźminie Wielkopolskim

Wezwanie

św. Stanisława

Położenie na mapie Koźmina Wielkopolskiego
Mapa konturowa Koźmina Wielkopolskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Stanisława w Koźminie Wielkopolskim”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Stanisława w Koźminie Wielkopolskim”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Stanisława w Koźminie Wielkopolskim”
Położenie na mapie powiatu krotoszyńskiego
Mapa konturowa powiatu krotoszyńskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Stanisława w Koźminie Wielkopolskim”
Położenie na mapie gminy Koźmin Wielkopolski
Mapa konturowa gminy Koźmin Wielkopolski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Stanisława w Koźminie Wielkopolskim”
Ziemia51°49′48″N 17°27′13″E/51,830000 17,453611

Kościół Świętego Stanisława w Koźminie Wielkopolskim – jeden z dwóch koźmińskich rzymskokatolickich kościołów parafialnych. Należy do dekanatu Koźmin diecezji kaliskiej.

Historia

Jest to świątynia pobernardyńska wybudowana w latach 1648–1670. W 1818 roku Prusacy zlikwidowali istniejący przy kościele klasztor. Budynki klasztorne zostały przebudowane na więzienie; świątynia od 1851 roku pełniła funkcję kościoła filialnego parafii farnej, a od 1 listopada 1925 roku jest kościołem parafialnym. Do roku 1967 parafia była zarządzana przez proboszcza parafii farnej. Następnie zostały wyznaczone granice obu parafii i miasto zostało podzielone na dwie części[2].

Architektura i wyposażenie

Jest to barokowa budowla o jednej nawie, z nieco węższym, zamkniętym trójbocznie prezbiterium. We wnętrzu znajdują się sklepienia kolebkowe z lunetami. Zachowało się bogate, wyposażenie kościoła, głównie w stylu rokokowym i barokowym z drugiej połowy XVII i 1. połowy XVIII stulecia. Obok ołtarzy należy zwrócić uwagę na bogato rzeźbioną ambonę w stylu rokokowym wykonaną przez snycerza Franciszka Antoniego Brumbachera z Poznania w 1725 roku[3].

Przypisy

  1. Wykaz zabytków nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków na terenie województwa wielkopolskiego. Narodowy Instytut Dziedzictwa. s. 97. [dostęp 2014-10-04].
  2. Historia Parafii i Kościoła pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Koźminie Wielkopolskim. Parafia św. Stanisława w Koźminie Wielkopolskim. [dostęp 2013-03-29].
  3. Kościół pw. św. Stanisława Biskupa w Koźminie Wielkopolskim. Region Wielkopolska - Katalog obiektów. [dostęp 2013-03-29].
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.