Kościół pw. Św. Andrzeja Boboli
w Rawiczu
biały kościół
375/Wlkp/A z dnia 1 czerwca 1968[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Rawicz

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Andrzeja Boboli w Rawiczu

Wezwanie

św. Andrzeja Boboli

Wspomnienie liturgiczne

16 maja

Położenie na mapie Rawicza
Mapa konturowa Rawicza, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół pw. Św. Andrzeja Boboliw Rawiczu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół pw. Św. Andrzeja Boboliw Rawiczu”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół pw. Św. Andrzeja Boboliw Rawiczu”
Położenie na mapie powiatu rawickiego
Mapa konturowa powiatu rawickiego, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół pw. Św. Andrzeja Boboliw Rawiczu”
Położenie na mapie gminy Rawicz
Mapa konturowa gminy Rawicz, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół pw. Św. Andrzeja Boboliw Rawiczu”
Ziemia51°36′27″N 16°51′31″E/51,607500 16,858611

Kościół Świętego Andrzeja Boboli w Rawiczu – jeden z trzech rzymskokatolickich kościołów w Rawiczu (województwo wielkopolskie). Kościół parafialny w parafii pod tym samym wezwaniem, przynależącej do dekanatu rawickiego archidiecezji poznańskiej. Mieści się przy ulicy Ignacego Buszy w Rawiczu

Historia

Jest to świątynia poewangelicka nosząca dawniej wezwanie św. Trójcy. Zbudowana w stylu późnoklasycystycznym w latach 1803-1808 przez budowniczego Krausego z Poznania, zaprojektowana w 1802 przez Carla Gottharda Langhansa. Budowla spłonęła w 1915, odbudowana w 1917 z wykorzystaniem murów obronnych. W okresie II Rzeczypospolitej należała do parafii znajdującej się w strukturach Ewangelickiego Kościoła Unijnego w Polsce. Od 1945 stała się świątynią katolicką. Od 1976 jest kościołem parafialnym[2].

Architektura

Wnętrze świątyni

Świątynia wybudowana na planie prostokąta, posiada prostokątną wieżę, zakończoną kopułą podpartą przez konsolki. Na jej szczycie znajduje się wysoka kolumnowa latarnia. Wnętrze budowli zostało wybudowane na planie wpisanego w prostokąt owalu (elipsy) wyznaczonego przez 16 wysokich, podpartych przez kwadratowe słupy kolumn, posiadających głowice w stylu jońskim oraz dwie kondygnacje balkonów (empora). Kolumny podpierają potężny, owalny plafon, podparty przez profilowany gzyms, ozdobiony w centralnej części sztukaterią[3].

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo wielkopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2015-10-03].
  2. Rawickie zabytki-Kościół pw. św. Andrzeja Boboli. E-Rawicz – serwis internetowy Gminy Rawicz. [dostęp 2013-02-12]. (pol.).
  3. Opis kościoła św. Andrzeja Boboli w Rawiczu. Parafia św. Andrzeja Boboli w Rawiczu. [dostęp 2013-02-12]. (pol.).
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.