Kazimierz Józef Markiewicz
ilustracja
Herb
Łabędź
Rodzina

Markiewiczowie herbu Łabędź

Data i miejsce urodzenia

15 marca 1874
Denhofówka

Data i miejsce śmierci

2 grudnia 1932
Warszawa

Żona

Konstancja Markiewicz

Dzieci

Stanisław

Kazimierz Józef Markiewicz herbu Łabędź (ur. 15 marca 1874 w Denhofówce[1], zm. 2 grudnia 1932 w Warszawie) – polski malarz, dramaturg, prawnik, reżyser teatralny, scenograf.

Biogram

Urodził się w Denhofówce, w rodzinie ziemiańskiej, jako syn Piotra Markiewicza i Marii Chrząszczewskiej. Od 1892 roku przebywał w Kijowie, gdzie studiował prawo na tamtejszym uniwersytecie i uczył się w szkole rysunku Mykoły Iwanowycza Muraszki (1844–1909), ukraińskiego artysty i pedagoga. W 1895 roku wyjechał do Paryża, gdzie uczył się między innymi w École des Beaux Arts i wystawiał swoje obrazy m.in. w Salonie Niezależnych i w 1900 roku na Wystawie Powszechnej. W tym okresie ożenił się z Jadwigą Neyman h. Spława, która urodziła mu dwóch synów, Stanisława i Ryszarda. Jadwiga i Ryszard zmarli na Ukrainie w 1899[2]. Dalej studiując w Paryżu, spotkał ówczesną studentkę sztuki Konstancję Goore-Booth, późniejszą irlandzką działaczkę niepodległościową i społeczną. W 1900 roku ożenił się z Konstancją. Dopiero w 1901 spędzili kilka miesięcy w majątku Kazimierza w Żywotówce, oddalonej około 20 km na południowy zachód od Denhofówki[2]. Od 1902, po krótkim pobycie w Paryżu mieszkał w Irlandii: przez krótki czas w Lissadell, w północnym hrabstwie Sligo na półwyspie Magherow, gdzie urodziła się córka Markiewiczów, Maeve Alys, później w stolicy kraju Dublinie, gdzie malował, pisał sztuki, reżyserował i projektował dekoracje.

W 1913 roku przebywał w Albanii jako korespondent wojenny. Wybuch I wojny światowej zmusił go jako poddanego rosyjskiego do wejścia w szeregi armii carskiej. Poważna kontuzja wojenna przerwała jego czynna służbę, w późniejszym okresie był tłumaczem wojskowym w Moskwie, później wrócił na Ukrainę. Jego relacje z żoną rozluźniły się na skutek oddalenia oraz jej intensywnej działalności politycznej, W 1918 podczas Rewolucji wrócił do Polski i zamieszkał w Warszawie. Od 1919 zatrudniony w konsulacie USA w charakterze radcy prawnego[2]. Jego obrazy znajdują się w muzeach, a także w licznych zbiorach prywatnych w Irlandii, Wielkiej Brytanii, USA[3][4].

Markiewicz wywodził się z rodziny szlacheckiej herbu Łabędz[5]. Markiewiczowie posiadali majątek w Żywotówce koło Oratowa, powiat winnicki. Podawał się za hrabiego (Count Markievicz), którym w istocie jednak nie był. Jego żona Konstancja była nazywana hrabiną (Countess)[6].

Sztuki

  • Poległym cześć
  • Dzikie Pola
  • Sprawa honorowa
  • Miłość czy pięść

Przypisy

  1. Obecnie Rejon tetyjowski
  2. 1 2 3 Ryan-Smolin Wanda, Casimir Dunin Markievicz Painter and Playwright, „Irish Arts Review Yearbook”, 1985 (11), 1995, s. 180-184, ISSN 0791-3540.
  3. Kazimierz Józef Dunin-Markiewicz
  4. Kazimierz Dunin-Markiewicz
  5. Markiewicz herbu Łabędznie Dunin, jak często jest podawane
  6. Countess Constance Markievicz, Irish freedom fighter and revolutionary

Linki zewnętrzne

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.