AS Wał
Ilustracja
Państwo

 ZSRR

Rodzaj

wytłumiony karabinek automatyczny

Dane techniczne
Kaliber

9 mm

Nabój

9 × 39 mm

Magazynek

łukowy, 20 nab.

Wymiary
Długość

875/615 mm

Długość lufy

200 mm

Masa
broni

2,96 kg (niezaładowanej)

Inne
Szybkostrzelność teoretyczna

900

Szybkostrzelność praktyczna

895-915

Zasięg maks.

400 m

AS Wał (ros. Автомат Специальный «Вал») – radziecki karabinek automatyczny wyposażony w integralny tłumik dźwięku przeznaczony dla oddziałów Specnazu. Używany przez jednostki specjalne armii rosyjskiej, MWD i FSB.

Historia

Do lat 80. uzbrojenie radzieckich oddziałów specjalnych stanowiły głównie karabinki AKM przystosowane do montażu tłumików dźwięku i strzelające specjalną wersją amunicji 7,62 x 39 mm z ciężkim pociskiem. Coraz większe rozpowszechnienie kamizelek kuloodpornych sprawiło, że taka broń mogła okazać się nieskuteczna. Dlatego w ZSRR rozpoczęto prace nad specjalną amunicją o dużej przebijalności, optymalizowanej do stosowania w broni wytłumionej. Efektem tych prac był nabój 9 x 39 mm SP5. Po skonstruowaniu nowej amunicji rozpoczęto projektowanie zasilanej nią broni: karabinka wyborowego WSS Wintoriez i automatycznego AS Wał.

Opis

AS Wał jest bronią samoczynno-samopowtarzalną. Automatyka broni działa na zasadzie odprowadzania gazów prochowych z długim skokiem tłoka gazowego. Zamek ryglowany przez obrót (6 rygli). Mechanizm spustowy z przełącznikiem rodzaju ognia. Przełącznik ma postać kołka przechodzącego w poprzek komory zamkowej, dźwignia bezpiecznika znajduje się po lewej stronie komory zamkowej. Lufa gwintowana, z otworami w końcowej części, współpracuje z integralnym tłumikiem dźwięku. Kolba składana na lewą stronę broni. Przyrządy celownicze mechaniczne, składają się z muszki i celownika krzywiznowego osadzonych na tłumiku dźwięku. Maksymalna nastawa celownika to 400 m, nastawy co 25 m. Tak gęste nastawy są konieczne z uwagi na właściwości balistyczne pocisku zastosowanego w naboju SP6. Z lewej strony komory nabojowej znajduje się szyna "na jaskółczy ogon" służąca do mocowania celownika optycznego, kolimatorowego lub noktowizyjnego.

Bibliografia

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.