Klasyczny kapotaż

Kapotaż (z fr. capotage) – wypadek lotniczy, polegający na przewróceniu się samolotu przez nos na plecy (kołami podwozia do góry)[1]. Dochodzi do niego, gdy koła podwozia w układzie klasycznym zostaną nagle zahamowane podczas lądowania lub startu (wyjątkowo przy kołowaniu) np. o przeszkodę w postaci rowu lub podobnej przeszkody ziemnej. Kadłub samolotu poruszając się siłą bezwładności dokonuje obrotu wokół osi poprzecznej maszyny. Przed laty najczęściej występował podczas awaryjnego lądowania w terenie przygodnym. Obecnie, przy dominujących podwoziach z kołem przednim, jest rzadkim wypadkiem.

Terminem tym określa się również wypadek samochodowy, polegający na wywróceniu się samochodu do góry kołami. W samochodach chroni się pasażerów przed skutkami kapotażu, instalując za siedzeniami (najczęściej w kabrioletach) pałąki antykapotażowe wykonane zwykle z wygiętej stalowej rury. Są one montowane na stałe lub wysuwane elektromechanicznie w momencie zagrożenia[2].

Przypisy

  1. Aniela Topulos, Jolanta Iwańska, Elżbieta Tabaczkiewicz (red.), Mały ilustrowany leksykon techniczny, Warszawa: Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, 1982, s. 197, ISBN 83-204-0425-8.
  2. Mini Cabrio na nowo. 1 grudnia 2008. [dostęp 2013-10-28].

Linki zewnętrzne

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.