Kamieniołom Warszawski – nieczynny kamieniołom wapieni we wsi Siedlec w województwie śląskim, w powiecie częstochowskim, w gminie Janów. Znajduje się w szczytowych partiach porośniętego lasem wzniesienia na wysokości około 374 m[1].
Jego nazwa pochodzi od tego, że wydobywanymi w nim płytami wapieni obłożono po II wojnie światowej budynki Rady Ministrów, Domu Chłopa i Sejmu RP w Warszawie[2].
W kamieniołomie odsłaniają się wapienie górnej jury, zawierające skamieniałości gąbek, szkieletów koralowców oraz muszli amonitów, ramienionogów i małży. W wapieniach licznie występują krzemienne buły. Skały są silnie spękane i obserwuje się w nich zjawiska krasowe[3].
Kamieniołom jest atrakcją turystyczną i geologiczną. W 2016 roku kręcono w nim niektóre sceny polsko-amerykańskiego westernu „Letnia miłość” („Summer Love”)[4]. Kamieniołom znajduje się na terenie prywatnym, nie ma jednak zakazu wstępu i prowadzi przez niego szlak turystyczny[5].
- odcinek: Siedlec – Kamieniołom Warszawski – Ostrężnik
Przypisy
- ↑ Geoportal. Mapa lotnicza [online] [dostęp 2022-05-12] .
- ↑ Michał Franaszek , Jura Krakowsko-Częstochowska. Wycieczki i trasy rowerowe [online] [dostęp 2022-05-22] .
- ↑ A. Morawiecki , Wyniki badań wapieni ze wsi Siedlec koło Złotego Potoku w powiecie częstochowskim, „Geological Quarterly” (3–4), s. 542, 543, 546 .
- ↑ Kamieniołom Warszawski w Siedlcu [online] .
- ↑ Siedlec koło Janowa – Kamieniołom Warszawski [online], Strażnicy czasu [dostęp 2023-09-03] .