Kamienica Cieszkowskiego 8 w Bydgoszczy
Symbol zabytku nr rej. A/1585 z 24.03.2011[1]
Ilustracja
Fasada kamienicy
Państwo

 Polska

Miejscowość

Bydgoszcz

Adres

ul. Cieszkowskiego 8

Styl architektoniczny

Eklektyzm, secesja

Architekt

Józef Święcicki

Kondygnacje

4

Rozpoczęcie budowy

1899

Ukończenie budowy

1900

Pierwszy właściciel

Aleksander Grabowski

Położenie na mapie Bydgoszczy
Mapa konturowa Bydgoszczy, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kamienica Cieszkowskiego 8 w Bydgoszczy”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Kamienica Cieszkowskiego 8 w Bydgoszczy”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kamienica Cieszkowskiego 8 w Bydgoszczy”
Ziemia53°07′51″N 18°00′25″E/53,130833 18,006944
Strona internetowa

Kamienica Cieszkowskiego 8 w Bydgoszczykamienica w Bydgoszczy.

Położenie

Budynek znajduje się w północnej pierzei ul. Cieszkowskiego, w jej środkowej części.

Historia

Kamienica powstała w latach 1899-1900 z inicjatywy i według projektu Józefa Święcickiego, który spodziewał się osiągnięcia zysku ze sprzedaży gotowej nieruchomości. Jednak w trakcie budowy architekt sprzedał parcelę i prawa budowlane nowemu właścicielowi mistrzowi ślusarskiemu, Aleksandrowi Grabowskiemu. W latach 1926-1935 właścicielem kamienicy był Wojciech Ciechanowski, po czym nieruchomość pozostała w rękach jego spadkobierców[2].

Architektura

Czterokondygnacyjny budynek założony jest na planie zbliżonym do odwróconej litery „T”. Elewacja frontowa jest symetryczna, sześcioosiowa, z dwoma ryzalitami po bokach. Elewację frontową wieńczy trójkątny szczyt, zaś na dachu znajdują się facjaty w konstrukcji szkieletowej[2].

Budynek prezentuje styl eklektyczny łącząc elementy historyzujące z secesyjnymi. Dominującymi motywami dekoracji sztukatorskich są stylizowane ornamenty roślinne, liście kasztanowca i wić roślinna, wplecione w kartusze herbowe. W przyziemiu znajduje się płaskorzeźba czapli wśród sitowia, co jest symbolem życia i spokojnej egzystencji człowieka[2].

Galeria

Zobacz też

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo kujawsko-pomorskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023.
  2. 1 2 3 Winter Piotr: Ulica Augusta Cieszkowskiego w Bydgoszczy. Zespół architektoniczny z przełomu XIX i XX wieku, Wojewódzki Ośrodek Kultury w Bydgoszczy, Bydgoszcz 1996, str. 48-49

Bibliografia

  • Winter Piotr: Ulica Augusta Cieszkowskiego w Bydgoszczy. Zespół architektoniczny z przełomu XIX i XX wieku, Wojewódzki Ośrodek Kultury w Bydgoszczy, Bydgoszcz 1996
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.