Kamadewa (dewanagari कामदेव trl. Kāmadeva, ang. Kamadeva) – bóg miłości w hinduizmie. Ma postać pięknego młodzieńca, uzbrojonego w łuk (wykonany z trzciny cukrowej) i w strzały z kwiatów. Cięciwę łuku tworzą połączone ze sobą pszczoły. Kamie towarzyszą jego święte zwierzęta: kukułka i papuga. Jego porą roku jest wiosna, a żoną Rati. Znakiem Kamy jest krokodyl.
Formy kultowe
Imiona
- Ragavrinta (Łodyga namiętności)
- Ananga (Bezcielesny)
- Kandarpa (Bóg zakochani)
- Manmatha[1] (Ubijający serca)
- Manosidź (Powstający z umysłu)
- Madana (Odurzający)
- Ratikānta (Pan pór roku)
- Pushpavān
- Pushpadhanva (Uzbrojony w kwiecisty łuk)
Recepcja w literaturze religijnej
- Śaiwapurana podaje, że Kamę stworzył bóg Brahma.
- Według Skandapurany Kama jest bratem Prasuti i synem Szatarupy. Jego żoną jest Rati – córka Prasuti i Dakszy – również stworzonego przez Brahmę. Według niektórych wersji Kama inkarnował się wcześniej jako Pradjumna – syn boga Kryszny i Rukmini.
- Najbardziej znany mit o Kamie opisany jest w Kumārasāmbhavam: Kama, aby skłonić boga Śiwę, pogrążonego w medytacji do spłodzenia dziecka z Parwati, wystrzelił w Śiwę strzałę z kwiatów. Jednak Śiwa natychmiast otworzył swoje trzecie oko (adźńa) i jego promieniami spalił Kamę. Światu, pozbawionemu miłości i pożądania, groziła zagłada. Aby temu zapobiec, Śiwa przywrócił Kamę do życia, jednak tylko jako myśl (podkreślając w ten sposób, że miłość jest stanem umysłu, a nie wyłącznie fizyczną rozkoszą). Festiwal Holi ma upamiętniać to wydarzenie.
Zobacz też
Przypisy
- ↑ 11,1, Czym jest miłość?. W: Barbara Grabowska: Miłość i małżeństwo w Indiach. Wyd. 1. Warszawa: Wydawnictwo Akademickie DIALOG, 2014, s. 251, seria: Świat Orientu. ISBN 978-83-63778-67-5.
Linki zewnętrzne
- Kamadeva. [dostęp 2008-06-03]. (ang.).
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.