Jerzy Merkisz
Data urodzenia

14 września 1947

Profesor nauk technicznych
Specjalność: budowa i eksploatacja maszyn, ekologia transportu, silniki spalinowe
Alma Mater

Politechnika Poznańska

Habilitacja

1992

Profesura

8 lipca 1997[1]

Doktor honoris causa
Politechnika Lubelska2021
Nauczyciel akademicki
Uczelnia

Politechnika Poznańska

Jerzy Merkisz (ur. 14 września 1947) – polski naukowiec, specjalista od silników spalinowych, wykładowca Politechniki Poznańskiej.

W 1971 uzyskał dyplom magistra inżyniera mechanika w specjalności „Maszyny i urządzenia energetyczne – Silniki Spalinowe” na Wydziale Budowy Maszyn Politechniki Poznańskiej. W tym samym roku rozpoczął pracę w Zakładzie Silników Spalinowych Instytutu Techniki Cieplnej Silników Spalinowych jako asystent stażysta i kolejno asystent i starszy asystent. W 1978 r. obronił pracę doktorską pt. „Metodyka badań i wpływ niektórych parametrów konstrukcyjnych pierścieni zgarniających na zużycie oleju w silnikach spalinowych na przykładzie silnika 115C.076/52"[2], która została wyróżniona nagrodą Rektora Politechniki Poznańskiej. W 1992 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego w zakresie budowa i eksploatacja maszyn w wyniku obrony rozprawy habilitacyjnej pt. „Studium wpływu zużycia oleju na emisję związków toksycznych w szybkoobrotowych silnikach spalinowych”[3]. Uzyskał nagrodę Rektora Politechniki Poznańskiej. 1 września 1994 r. został powołany na stanowisko profesora nadzwyczajnego Politechniki Poznańskiej, a w 1997 r. uzyskał tytuł naukowy profesora nauk technicznych[4]. Zatrudniony jest na stanowisku profesora na Wydziale Inżynierii Lądowej i Transportu Politechniki Poznańskiej w Instytucie Silników Spalinowych i Napędów[5]. W latach 1993–2021 był dyrektorem Instytutu Silników Spalinowych i Transportu.

Główne obszary działalności naukowej: budowa i eksploatacja maszyn – silniki spalinowe, szczególnie w aspekcie ekologii; transport i ekologia transportu, w tym systemy diagnostyki pokładowej OBD. Inicjator, autor i koordynator koncepcji oraz metodyki badań dotyczącej emisji związków szkodliwych spalin w rzeczywistych warunkach eksploatacji (RDE – Real Driving Emissions) wszelkich środków transportu, w których zastosowano silniki spalinowe, przy wykorzystaniu aparatury pomiarowej mierzącej emisje „on-board”[5].

Założyciel[6] i prezes zarządu[7] Polskiego Towarzystwa Naukowego Silników Spalinowych, redaktor naczelny[8] kwartalnika „Combustion Engines” oraz organizator Międzynarodowego Kongresu Silników Spalinowych.

Członkostwo w instytucjach i komitetach naukowych:

  • Honorowy Profesor Akademii Transportu Ukrainy,
  • SAE Fellow Grade of Membership amerykańskiego towarzystwa SAE (Society of Automotive Engineers)[9],
  • Honorowy Profesor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie,
  • członek Polskiego Towarzystwa Naukowego Motoryzacji,
  • członek Polskiego Instytutu Spalania,
  • członek Polskiego Towarzystwa Pojazdów Ekologicznych,
  • członek Polskiego Naukowo-Technicznego Towarzystwa Eksploatacyjnego,
  • honorowy członek Polskiego Towarzystwa Chirurgii Robotowej,
  • członek Komitetu Transportu PAN,
  • były członek Komitetu Budowy Maszyn PAN,
  • przewodniczącym Komitetu Technicznego Polskiego Komitetu Normalizującego ds. Silników Spalinowych,
  • wiceprzewodniczącym Rady Nadzorczej i przewodniczącym Rady Naukowej w Instytucie Badań i Rozwoju BOSMAL w Bielsku-Białej.

Członkostwo w radach naukowych:

  • Instytut Pojazdów Szynowych TABOR w Poznaniu,
  • Przemysłowy Instytut Motoryzacji w Warszawie,
  • Instytut Transportu Samochodowego w Warszawie,
  • Instytut Lotnictwa i Instytucie Technicznym Wojsk Lotniczych w Warszawie.

Otrzymał tytuł doktora honoris causa Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej (2011)[10], Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu (2014)[11] oraz Politechniki Lubelskiej (2021)[12].

Jest autorem i współautorem wielu prac naukowych m.in. 45 monografii i podręczników akademickich, 13 patentów, oraz około 700 artykułów, 440 referatów (krajowych i zagranicznych) i około 400 prac badawczych dla przemysłu[13]. Dużą część swojej twórczej pracy poświęca kształceniu młodych pracowników nauki. Wypromował (do dnia 01.12.2021) 50 doktorów, jest promotorem 5 prac doktorskich w toku. Jest autorem 48 opinii o dorobku kandydatów do tytułu naukowego profesora, 76 recenzji prac habilitacyjnych i 87 recenzji prac doktorskich.

Był członkiem z wyboru (przez dwie kadencje) Zespołu Górnictwa, Geodezji i Transportu w Komitecie Badań Naukowych, a następnie członkiem Rady Nauki (I i II kadencji) w Komisji Badań na Rzecz Rozwoju Gospodarki przy Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Obecnie jest członkiem Zespołów Ekspertów/Doradców w Ministerstwie Edukacji i Nauki oraz w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju w Warszawie.

Przypisy

  1. Prof. dr hab. inż. Jerzy Merkisz, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 2022-09-20].
  2. „Metodyka badań i wpływ niektórych parametrów konstrukcyjnych pierścieni zgarniających na zużycie oleju w silnikach spalinowych na przykładzie silnika 115C.076/52".
  3. „Studium wpływu zużycia oleju na emisję związków toksycznych w szybkoobrotowych silnikach spalinowych”.
  4. Zarchiwizowana kopia. [dostęp 2022-01-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-07-02)].
  5. 1 2 https://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:oqYOX-Irwa4J:https://bip.pk.edu.pl/get14.php%3Fid_zal%3D2326+&cd=3&hl=pl&ct=clnk&gl=pl&client=opera.
  6. Polski – PTNSS [online], pl/index.php?option=com_content&view=article&id=162&Itemid=858&lang=pl [dostęp 2024-04-23] (pol.).
  7. Polski – PTNSS [online], pl/index.php?option=com_content&view=article&id=160&Itemid=980&lang=pl [dostęp 2024-04-23] (pol.).
  8. Combustion Engines - Editorial and Scientific Board [online], combustion-engines.eu [dostęp 2024-04-23] (ang.).
  9. https://www-old.put.poznan.pl/pl/aktualnosc/nominacja-profesora-jerzego-merkisza-do-sae-fellow-grade-membership.
  10. https://www.ath.bielsko.pl/doktorzy-honoris-causa/.
  11. Doktorzy honoris causa - URad [online], uniwersytetradom.pl [dostęp 2024-04-23] (pol.).
  12. Politechnika Lubelska ma nowego doktora honoris causa [ZDJĘCIA] – ARCHIWUM – Radio Lublin S.A [online], lublin.pl [dostęp 2024-04-23] (pol.).
  13. SIN PP | prof. dr hab. inż. Jerzy Merkisz [online], put.poznan.pl [dostęp 2024-04-23] (pol.).
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.