Interpelacja radnego – przysługuje od 1 stycznia 2018 r. na mocy art 24 ust. 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, który stanowi, że w sprawach dotyczących gminy radni mogą kierować interpelacje do wójta. Interpelacja dotyczy spraw o istotnym znaczeniu dla gminy. Interpelacja powinna zawierać krótkie przedstawienie stanu faktycznego będącego jej przedmiotem oraz wynikające z niej pytania. Interpelacje składane są na piśmie do przewodniczącego rady, który przekazuje je niezwłocznie wójtowi. Wójt, lub osoba przez niego wyznaczona, jest zobowiązana udzielić odpowiedzi na piśmie nie później niż w terminie 14 dni od dnia otrzymania interpelacji[1]. Treść interpelacji oraz udzielonych odpowiedzi podawana jest do publicznej wiadomości poprzez niezwłoczną publikację w Biuletynie Informacji Publicznej i na stronie internetowej gminy, oraz w inny sposób zwyczajowo przyjęty.
Przypisy
- ↑ Będzie sztywny termin odpowiedzi na interpelację. Lepsza kontrola samorządowców może jednak nie wypalić [online], serwisy.gazetaprawna.pl [dostęp 2019-04-24] .
Bibliografia
- S. Gajewski, A. Jakubowski. Instytucja interpelacji w jednostkach samorządu terytorialnego. „Samorząd Terytorialny”, s. 94–105, 2012.
Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć prawnych w Wikipedii.