Inis Oírr
Inis Oirthir
Inis Thiar
Inisheer
Ilustracja
Ruiny zamku O'Brien
Kontynent

Europa

Państwo

 Irlandia

Akwen

Ocean Atlantycki

Archipelag

Wyspy Aran

Powierzchnia

5,67 km²

Najwyższy punkt

62 m n.p.m.

Populacja (2022)
 liczba ludności
 gęstość


343
60,49 os./km²

Położenie na mapie Irlandii
Mapa konturowa Irlandii, po lewej znajduje się punkt z opisem „Inis OírrInis OirthirInis Thiar”
Ziemia53°03′29″N 9°31′39″W/53,058056 -9,527500
Mapa wyspy
Położenie wyspy na tle Wysp Aran

Inis Oírr lub Inis Oirthir – „Wschodnia Wyspa”, albo Inis Thiar „Tylna Wyspa” (ang. Inisheer) jest najmniejszą (567 ha) i wysuniętą najdalej na wschód wyspą archipelagu Aran u zachodnich wybrzeży Irlandii.

Na wyspie znajduje się średniowieczny Caislean Uí Bhriain (Zamek O'Brien), postawiony w miejscu prehistorycznego fortu z VII wieku p.n.e, oraz kurhan z epoki brązu odkryty w 1885 roku po sztormie, który zmył z budowli zalegające na niej pokłady piasku[1]. Na terenie wyspy znajdują się również ruiny kościoła Teampall Caomhán (X–XIV wiek) i świętej studni Tobar Éinne, której patronem jest związany z wyspą Święty Endeusz. Wyspa, wśród miejscowej flory, posiada stosunkowo dużę liczbę endemitów.

Językiem irlandzkim nadal posługuje się na co dzień 343 mieszkańców[2] Inisheer; na wyspę przyjeżdżają często studenci i uczniowie szkół z Galway, Limerick i innych miast, by uczyć się wśród miejscowych tego celtyckiego języka (Gaeltacht). Główną osadą Inis Oírr jest niewielka wieś Fromna.

Przypisy

  1. Notka na 1 2 Travel
  2. Population of Inhabited Islands Off the Coast [online], Central Statistics Office, 29 czerwca 2023 (ang.).
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.