Ingegerda szwedzka
Ingegerda Anna
Ilustracja
Jarosław Mądry i szwedzka księżniczka Ingegerda (z lewej), mal. Aleksiej Trankowski, ok. 90. XIX w.
wielka księżna kijowska
Okres

od 1019
do 1024

Jako żona

Jarosława Mądrego

wielka księżna kijowska
Okres

od 1024
do 1050 lub 1051

Jako żona

Jarosława Mądrego

Dane biograficzne
Data i miejsce urodzenia

1001
Sigtuna

Data śmierci

1050 lub 1051

Ojciec

Olaf Skötkonung

Matka

Astryda obodrycka

Mąż

Jarosław I Mądry
od 1019

Dzieci

Włodzimierz Jarosławowicz
Izjasław I
Światosław II
Wsiewołod I
Elżbieta
Anna
Anastazja
Wiaczesław
Igor

Ingegerda szwedzka (ur. 1001, zm. 1050 lub 1051) – córka króla szwedzkiego Olafa i Astrydy, żona Jarosława Mądrego. W Cerkwi prawosławnej jest czczona jako święta Anna Nowogrodzka.

Życiorys

Urodzona w Sigtunie w Szwecji była przeznaczona do poślubienia królowi Norwegii Olafowi II, jako gwarancja pokoju pomiędzy Szwecją i Norwegią (uchwała tingu w Uppsali z 1017). Ślub miał się odbyć jesienią 1018 na granicy obu państw, nad brzegami rzeki Elw. Zgodnie z umową Olaf II przybył nad granicę, aby powitać narzeczoną i jej ojca. Niestety nikogo tam nie zastał. Wysłani do Szwecji gońcy powrócili ze złymi wieściami. Jeszcze latem do króla Szwecji przybyli posłowie od nowogrodzkiego księcia Jarosława z prośbą o rękę księżniczki Ingegerdy. Prośba została wysłuchana i księżniczka w 1019 wyszła za mąż za wielkiego księcia kijowskiego Jarosława, który w tym czasie rządził w Nowogrodzie, zmieniając jednocześnie imię na Irena.

Założyła w Kijowie pierwszy żeński monaster. Przed śmiercią złożyła śluby zakonne i otrzymała imię Anna. Została pochowana w cerkwi Mądrości Bożej w Nowogrodzie.

Pojawiła się teoria, jakoby święta Anna była nie drugą żoną Jarosława Mądrego Ingegerdą szwedzką, ale pierwszą – matką księcia nowogrodzkiego Ilii[1]. Pogląd ten nie znajduje potwierdzenia w literaturze przedmiotu.

Dzieci Anny i Jarosława

Kult

Jej wspomnienie obchodzone jest w Cerkwi prawosławnej 10/23 lutego[2], tj. 23 lutego według kalendarza gregoriańskiego.

W ikonografii jest ukazywana w szatach zakonnych z chustą na głowie. Zwykle prawą rękę ma ułożoną w geście modlitewnym, w lewej trzyma zwój.

Bywa mylona ze swoją wnuczką Anną, córką Wsiewołoda I, wspominaną 3 listopada (według kalendarza juliańskiego).

Przypisy

  1. (ostatni dostęp 17.06.2007).
  2. podwójne datowanie

Bibliografia

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.