Imqaret (wym. [ɪm'ʔarɛt]) – tradycyjne maltańskie słodycze z ciasta i nadzienia z daktyli. Słowo imqaret w języku maltańskim jest liczbą mnogą słowa maqrut („w kształcie rombu”) i oznacza diamentowy kształt słodyczy, mimo, że w wielu przypadkach są one w kształcie prostokąta[1][2]. Są bardzo popularne na Malcie i są sprzedawane na targach ulicznych, a także na wiejskich biesiadach, w niektórych przypadkach podawane z lodami[3].
Pochodzenie
Imqaret są pochodzenia arabskiego i zostały sprowadzone w okresie arabskiej inwazji na Maltę między rokiem 870 n.e. a XI wiekiem. Podobne słodycze o nazwie makroudh lub maqrud lub makroud są znane po drugiej stronie Morza Śródziemnego w Tunezji, są również popularne w Algierii i Maroko pod nazwami makrout , maqrout, mqaret[4][5].
Przygotowanie
Podczas przygotowywania imqaret są smażone w głębokim tłuszczu i zwykle nasycane smakami anyżu i liścia laurowego. Imqaret przygotowuje się indywidualnie, składając ciasto, na środku którego umieszcza się pewną ilość nadzienia. Ponieważ ciasto jest długie, z każdego ciasta wycina się kilka kawałków imqaret po procesie smażenia[3][6][7].
Przypisy
- ↑ Juliet Rix: Malta & Gozo. Bradt Travel Guides, 2013, s. 192. (ang.).
- ↑ Food and Drinks of Malta. Malta Travel Guide. [dostęp 2014-05-02]. (ang.).
- 1 2 Imqaret Dates Diamonds. thinksite.eu, 2016-03-04. [dostęp 2016-03-04]. (ang.).
- ↑ Habeeb Salloum, Muna Salloum: Sweet Delights from a Thousand and One Nights: The Story of Traditional Arab Sweets. London: I.B.Tauris, 2013, s. 132. ISBN 978-1-78076-464-1. (ang.).
- ↑ Micheline Galley, David R. Marshall: Proceedings of the First Congress on Mediterranean Studies of Arbo-Berber Influence. Société nationale d'édition et de diffusion, 1973. (ang.).
- ↑ Julian Sammut (ed.): An introduction to Maltese Food & Wine. Malta: Miller Distributors Limited, s. 78. (ang.).
- ↑ Tom Kime: Street Food: Recreating the World's most authentic tastes. Dorling Kindersley Ltd, 2007, s. 138. (ang.).