IEEE 802.20 lub Mobilny Szerokopasmowy Bezprzewodowy Dostęp ( z ang. MBWA – Mobile Broadband Wireless Access) był specyfikacją standardu stowarzyszenia inżynierów Instytutu Elektryków i Elektroników (z ang. Institute of Electrical and Electronics Engineers – IEEE) dla mobilnego, bezprzewodowego dostępu do Internetu. Główny standard został opublikowany w 2008.[1] Rozwój standardu MBWA został zakończony.
iBurst oficjalnie zamknęła działalność 20 lipca 2017 roku, mimo to niektóre obszary w kraju wciąż są aktywne, jednak powinny być zamknięte do końca 2017 roku. Użytkownicy mieli możliwość zatrzymać swoje adresy i skrzynki pocztowe. iBurst utrzymuje swój zespół pracowniczy, jednak i w tym wypadku ma on istnieć do końca 2017 roku (nie ma żadnych informacji co do kwestii pozostałych adresów z iBurst).
Ta szerokopasmowa, bezprzewodowa technologia jest również znana I promowana jako iBurst (lub HC-SDMA z ang. High Capacity Spatial Division Multiple Access czyli wysoko-pojemnościowy wielodostęp z podziałem przestrzennym). Został pierwotnie opracowany przez ArrayComm i optymalizuje wykorzystanie jego przepustowości za pomocą inteligentnych anten. Kyocera jest producentem urządzeń iBurst.
Opis
iBurst jest systemem mobilnego, szerokopasmowego dostępu do Internetu, który był pierwotnie opracowany przez ArrayCom, ogłoszony jako partner Sony w kwietniu 2000 roku[2]. Został przyjęty jako High Capacity – Spatial Division Multiple Access (HC-SDMA) standard interfejsu radiowego (ATIS-0700004-2005) przez ATIS (Alliance for Telecommunications Industry Solutions). Standard ten był przygotowywany przez podkomitet bezprzewodowej sieci szerokopasmowej ATIS i zaakceptowany jako amerykański standard krajowy w 2005 roku[3].
HC-SDMA został ogłoszony zgodnie z oceną ISO TC204 WG16 dla architektury ciągłych standardów komunikacyjnych, znanych jako Komunikacja, interfejs powietrzny, długi i średni zasięg (Communications, Air-interface, Long and Medium range – CALM), którą ISO opracowuje dla inteligentnych systemów transportowych (Intelligent Transport Systems – ITS). ITS mogą obejmować aplikacje dla bezpieczeństwa publicznego, zarządzania przeciążeniami sieci podczas incydentów drogowych, automatycznych budek pobierania opłat i innych[4]. W 2005 roku nawiązano oficjalną łączność między WTSC i ISO TC204 WG16.
Interfejs HC-SDMA dostarcza rozległe, szerokopasmowe, bezprzewodowe połączenie danych dla urządzeń stacjonarnych, przenośnych i mobilnych. Protokół został zaprojektowany do implementacji za pomocą inteligentnych technik tablic antenowych (nazywanych jako MIMO – multiple-input multiple-output) aby poprawić pokrycie częstotliwością radiową (RF), pojemność i wydajność systemu. W styczniu 2006, IEEE 802.20 Mobile Broadband Wireless Access Working Group przyjęła propozycję technologii, która obejmowała wykorzystanie standardu HC-SDMA dla trybu dupleksowego (TDD) o częstotliwości 625 kHz. Jedyny kanadyjski sprzedawca działa z częstotliwością 1,8 GHz.
Opis techniczny
Interfejs HC-SDMA działa na podobnym założeniu, jak telefony komórkowe, przekazuje pomiędzy komórkami HC-SDMA wielokrotnie zapewniającymi użytkownikowi bezproblemowy, bezprzewodowy dostęp do Internetu, nawet gdy poruszają się z prędkością samochodu lub pociągu.
Korzyści standardu:
- Roaming IP i przekazanie połączenia (z prędkością powyżej 1 Mbit/s)
- Nowy MAC i PHY z IP i antenami adaptacyjnymi
- Zoptymalizowany do pełnej mobilności przy prędkości pojazdu 250 km/h
- Działa w licencjonowanych pasmach częstotliwości (poniżej 3,5 GHz)
- Używa architektury pakietowej
- Niskie opóźnienia
Niektóre szczegóły techniczne:
- Szerokość pasma wynosi 5, 10 lub 20 MHz.
- Szybkość transmisji sięgająca do 80 Mbit/s.
- Wydajność spektralna powyżej 1 bit / s / Hz przy użyciu technologii MIMO.
- Warstwowe przeskakiwanie częstotliwości przydziela nośniki OFDM do niemalże bliskich, średnich i odległych słuchawek, poprawa SNR (działa najlepiej dla SISO).
- Obsługuje niskie stawki bitowe, zapewniając możliwość wykonywania do 100 połączeń telefonicznych na MHz.
- Zawiera hybrydowy ARQ z maksymalnie 6 transmisjami i kilkoma opcjami przeplatania.
- Podstawowy okres ważności wynosi 913 mikrosekund oraz posiada 8 symboli OFDM.
- Jeden z pierwszych standardów obsługujących zarówno TDM (FL, RL), jak i (FL, RL).
Protokół:
- określa parametry stacji bazowej i urządzenia RF, w tym poziomy mocy wyjściowej, częstotliwości nadawania, błąd synchronizacji, kształtowanie impulsów, zakłócenia pozapasmowe, wrażliwość odbiornika i selektywność;
- definiuje powiązane struktury ramek dla różnych typów serii, w tym standardowego ruchu łącza zwrotnego i łącza w dół, typów stronicowania i transmisji;
- określa modulację, korekcję błędów do przodu, przeplatanie i szyfrowanie dla różnych typów impulsów;
- opisuje różne kanały logiczne (rozgłaszanie, przywoływanie, dostęp losowy, konfiguracja i kanały ruchu) oraz ich role w nawiązywaniu komunikacji za pośrednictwem łącza radiowego;
- określa procedury odzyskiwania po błędzie i ponawiania próby.
Protokół obsługuje również mechanizmy Layer 3 (L3) do tworzenia i kontrolowania połączeń logicznych (sesji) między urządzeniem klienta a bazą, w tym rejestrację, start strumienia, kontrolę mocy, przełączanie, adaptację łącza i zamknięcie strumienia, a także mechanizmy L3 dla urządzenia klienckiego tj. uwierzytelnianie i bezpieczna transmisja na łączach danych. Obecnie wdrożone systemy iBurst umożliwiają łączność do 2 Mbit / s dla każdego urządzenia abonenckiego. Z tego wynika, że w przyszłości pojawią się możliwości aktualizacji oprogramowania układowego, aby zwiększyć te prędkości do 5 Mbit / s, zgodnie z protokołem HC-SDMA.
Historia
Grupa robocza 802.20 została zaproponowana w odpowiedzi na produkty wykorzystujące technologię pierwotnie opracowaną przez ArrayComm, sprzedawaną pod marką iBurst. Alliance for Telecommunications Industry Solutions przyjęła iBurst jako ATIS-0700004-2005.[5] Grupa robocza mobilnego dostępu szerokopasmowego (MBWA) została zatwierdzona przez IEEE Standards Board w dniu 11 grudnia 2002 r. W celu przygotowania formalnej specyfikacji dla interfejsu lotniczego opartego na pakietach, zaprojektowanego dla usług opartych na protokole internetowym.
W dniu 8 czerwca 2006 r. Rada ds. Standardów IEEE-SA nakazała tymczasowe zawieszenie wszystkich działań grupy roboczej 802.20 do 1 października 2006 r.[6] Decyzja ta została podjęta na podstawie skarg dotyczących braku przejrzystości oraz tego, że przewodniczący grupy, Jerry Upton, faworyzował Qualcomm[7]. Decydujący ]krok nastąpił po tym, jak inne grupy robocze zostały również poddane powiązanym zarzutom dużych firm, które podważały standardowy proces[8]. Intel i Motorola złożyły odwołania, twierdząc, że nie miały czasu na przygotowanie propozycji. Twierdzenia te zostały cytowane w pozwie w 2007 r. Złożonym przez Broadcom przeciwko Qualcomm[9].
15 września 2006 r. Rada ds. Standardów IEEE-SA zatwierdziła plan umożliwiający grupie roboczej przejście do zakończenia i zatwierdzenia przez reorganizację[10]. Przewodniczącym spotkania w listopadzie 2006 roku był Arnold Greenspan. W dniu 17 lipca 2007 r. Komitet Wykonawczy IEEE 802 wraz z Komitetem Nadzoru 802.20 zatwierdził zmianę w głosowaniu w grupie roboczej 802.20. Zamiast głosowania na osobę, każdy podmiot miałby jeden głos.[11][12]
12 czerwca 2008 r. IEEE zatwierdziło standard podstawowy, który miał zostać opublikowany. Dodatkowe standardy wspierające obejmowały IEEE 802.20.2-2010, oświadczenie o zgodności protokołu, 802.20.3-2010, minimalną charakterykę działania, poprawkę 802.20a-2010 dla Bazy Informacyjnej Zarządzania i pewne poprawki oraz poprawkę 802.20b-2010 w celu wsparcia pomostów[13].
Standard 802.20 został poddany hibernacji w marcu 2011 r. Z powodu braku aktywności[14].
W 2004 r. Utworzono inną bezprzewodową grupę standardową o nazwie IEEE 802.22 dla bezprzewodowych sieci regionalnych wykorzystujących nieużywane częstotliwości stacji telewizyjnych[15]. Próby, takie jak te w Holandii przeprowadzone przez T-Mobile International w 2004 roku, zostały ogłoszone jako "Pre-standard 802.20". Bazowały one na ortogonalnej technologii multipleksowania z podziałem częstotliwości, znanej jako FLASH-OFDM, opracowanej przez Flarion (od 2006 r. Należącej do Qualcomm)[16]. Jednak inni dostawcy usług wkrótce przyjęli 802.16e (mobilna wersja WiMAX)[17].
We wrześniu 2008 r. Stowarzyszenie Branży Radiowej i Przedsiębiorstw w Japonii przyjęło standard 802.20-2008 jako ARIB STD-T97. Kyocera sprzedaje produkty obsługujące standard pod nazwą iBurst. W marcu 2011 r. Kyocera zgłosiła 15 operatorów oferujących usługi w 12 krajach[5].
Użytek komercyjny
Na rynku dostępne są już różne opcje zastosowania, za pomocą:
- Komputera stacjonarnego z portami USB i Ethernet (z zewnętrznym zasilaniem)
- Przenośnego modemu USB (za pomocą zasilacza USB)
- Modemu laptopa (Karta PC)
- Bezprzewodowej bramu lokalnej
- Mobilnego szerokopasmowego routera
iBurst był komercyjnie dostępny w 12 krajach w 2011 roku, w tym w Azerbejdżanie, Libanie i Stanach Zjednoczonych[5][18].
iBurst (Pty) Ltd rozpoczęła działalność w RPA w 2005 roku[19].
iBurst Africa International świadczyła usługi w Ghanie w 2007 r., a następnie w Mozambiku, Demokratycznej Republice Konga i Kenii[20].
MoBif Wireless Broadband Sdn Bhd, uruchomił usługę w Malezji w 2007 roku, zmieniając nazwę na iZZinet[21]. Dostawca zaprzestał działalności w marcu 2011.[20]
W Australii, Veritel i Personal Broadband Australia (spółka zależna od Commander Australia Limited) oferowały usługi iBurst, jednak obie zostały zlikwidowane po wzroście usług transmisji danych 3.5G i 4G. BigAir przejął klientów iBurst firmy Veritel w 2006 r.[22] i zamknął usługę w 2009 r.[22] Usługa Personal Broadband Australia iBurst została zamknięta w grudniu 2008 r
Przypisy
- ↑ Institute of Electrical and Electronics Engineers, "IEEE Approves Standard for Mobile Broadband Wireless Access (MBWA)" [online], 2008 [zarchiwizowane z adresu 2008-06-20] .
- ↑ The Wireless Advantage, „Computerworld” [dostęp 2017-12-10] .
- ↑ Dr. Radhakrishna Canchi , IEEE Standard 802.20™ MBWA Mobile Broadband Wireless Access Systems Supporting Vehicular Mobility [online], 11 marca 2011 .
- ↑ Mobile Broadband – A Third Generation – but not as we know it [online], 27 października 2005 [dostęp 2017-12-10] [zarchiwizowane z adresu 2005-10-27] .
- 1 2 3 IEEE Standard 802.20™ MBWA Mobile Broadband Wireless Access Systems Supporting Vehicular Mobility [online], 11 marca 2011 .
- ↑ IEEE 802.20 [online], 15 czerwca 2015 .
- ↑ Updated: IEEE 802.20 working group declares 'cooling off' period | EE Times [online], EETimes [dostęp 2017-12-10] .
- ↑ Voting exposes cracks in IEEE process | EE Times [online], EETimes [dostęp 2017-12-10] .
- ↑ Broadcom cites Qualcomm's standards moves in new lawsuit | EE Times [online], EETimes [dostęp 2017-12-10] .
- ↑ IEEE-SA ADOPTS PLAN TO MOVE 802.20(TM) BROADBAND WIRELESS STANDARD FORWARD [online], 10 grudnia 2008 [dostęp 2017-12-10] [zarchiwizowane z adresu 2008-12-10] .
- ↑ IEEE adopts 'one entity, one vote' for 802.20 mobile broadband | EE Times [online], EETimes [dostęp 2017-12-10] .
- ↑ Wireless Standards Group Changes Rules for Parity [online], PCWorld [dostęp 2017-12-10] [zarchiwizowane z adresu 2020-09-20] (ang.).
- ↑ Browse Standards [online], ieeexplore.ieee.org [dostęp 2017-12-10] (ang.).
- ↑ Kevin Roebuck , Energy Efficient Ethernet: High-impact Strategies – What You Need to Know: Definitions, Adoptions, Impact, Benefits, Maturity, Vendors, Emereo Publishing, 24 października 2012, ISBN 978-1-74338-012-3 [dostęp 2017-12-10] (ang.).
- ↑ IEEE STARTS STANDARD TO TAP OPEN REGIONS IN THE TV SPECTRUM FOR WIRELESS BROADBAND SERVICES [online], 7 lutego 2009 [dostęp 2017-12-10] [zarchiwizowane z adresu 2009-02-07] .
- ↑ Pre-standard 802.20 broadband trial starts in Holland | EE Times [online], EETimes [dostęp 2017-12-10] .
- ↑ Navini dumps 802.20 mobile broadband for WiMax | EE Times [online], EETimes [dostęp 2017-12-10] .
- ↑ Introduction of iBurst System [online] .
- ↑ RIP iBurst [online] [dostęp 2017-12-10] (ang.).
- 1 2 iBurst Africa in DRC: Wireless Internet Service Provider (ISP) [online], proxy0.kino.cd.ibcore.net [dostęp 2017-12-10] .
- ↑ iBurst now available in Malaysia [online] [dostęp 2017-12-10] (ang.).
- 1 2 BigAir acquires iBurst customers, „Computerworld” [dostęp 2017-12-10] .