Hottah – odkrywka skał na powierzchni Marsa, będąca jednym z dowodów znalezionych przez łazik Curiosity na istnienie pozostałości po dawnych potokach płynących na Marsie[1]. Odkrywka Hottah znajduje się w odległości około 100 metrów od miejsca lądowania nazwanego Bradbury Landing, w grupie ciekawych wychodni, do których należą także Goulburn i Link[2]. Nazwę Hottah przyjęto od jeziora znajdującego się w Północno-Zachodniej Kanadzie. Odkrywka Hottah jest odsłoniętym podłożem skalnym składającym się z mniejszych fragmentów połączonych razem, albo czymś co geolodzy nazywają konglomeratem osadowym. Część naukowców teoretyzuje, że podłoże skalne zostało uformowane w przeszłości w wyniku procesu nadającego mu kąt nachylenia, najprawdopodobniej za pośrednictwem oddziaływań z meteorytem.
Kluczowym jednak dowodem istnienia dawnego potoku jest wielkość i zaokrąglony kształt żwiru scementowanego wokół skalnego podłoża. Hottah ma kawałki żwiru osadzone w zlepieńcach, o rozmiarach sięgających kilku centymetrów i znajdujących się w matrycy z materiału podobnego do piasku. Niektóre zlepieńce są owalne[uwaga 1], prowadząc zespół naukowy do konkluzji, że były one transportowane przez energiczny przepływ wody. Ziarna zlepieńców są zbyt duże, aby mogły być przenoszone przez wiatr[1].
Dowody na istnienie wody na Marsie wynikały już z wcześniejszych misji, ale obecne dowody misji łazika Curiosity – zdjęcia skał zawierających koryta strumieni pochodzących z ubiegłych okresów geologicznych, wypełnione żwirem – są pierwszymi w swoim rodzaju [3].
Uwagi
- ↑ W potocznym znaczeniu pojęcia owal
Przypisy
- 1 2 Remnants of Ancient Streambed on Mars. NASA, 27 września 2012. [dostęp 2013-04-05]. (ang.).
- ↑ Mars Streambed. NASA, 28.09.2012. [dostęp 2013-04-14]. (ang.).
- ↑ NASA Rover Finds Old Streambed On Martian Surface. NASA, 27 września 2012. [dostęp 2013-04-10]. (ang.).