Herb Garwolina
ilustracja
Typ herbu

miejski

Herb Garwolina – jeden z symboli miasta Garwolin w postaci herbu[1].

Wygląd i symbolika

Herb przedstawia, na czerwonym polu, białe drzewo o trzech konarach i trzech korzeniach. Na każdym konarze znajduje się jabłko, a z obu stron pnia wystają rosochy. Po lewej i po prawej stronie drzewa znajdują się pionowo ułożone rogi tura lub żubra. Barwy w herbie są nasycone, bez odcieni.

Jabłka symbolizują Garwolin jako miasto królewskie. Sosna to symbol szlachetności i szczerości właściciela, jabłka – symbol odmładzania i pełni życia (miasto po inkorporacji z Koroną dynamicznie się rozwijało) a rogi pochodzące z herbu Ciołek – symbol męstwa i siły. Purpura z tarczy herbowej symbolizuje odwagę i waleczność, czerń – żałobę, ale i bogactwo, biel – czystość, męstwo. Kombinacja kolorów białego z czarnym to symbol tragicznego wydarzenia w dziejach miasta[2].

Historia

Nie jest znane pochodzenie herbu, istnieją przypuszczenia, że drzewo pochodzi z herbu Godziemba, który należał do jednego z właścicieli miasta. Nie są znani jego założyciele, ale jest prawdopodobne że to do nich należał ten herb, przedstawia on sosnę z trzema konarami. Rogi pochodzą prawdopodobnie od rodu Ciołków, kolejnych właścicieli Garwolina, którzy mieli w herbie byka. Jabłka z kolei, jako symbol władzy królewskiej, zostały najprawdopodobniej umieszczone przez Zygmunta Starego na początku XVI wieku[2].

Przypisy

  1. Uchwała Nr VII/49/2019 Rady Miasta Garwolina z dnia 23 kwietnia 2019 roku w sprawie uchwalenia Statutu Miasta Garwolina. Biuletyn Informacji Publicznej. [dostęp 2020-10-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-10-26)].
  2. 1 2 W. Lempkowska: Herb. garwolin.pl, 2018-11-14. [dostęp 2020-10-23].
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.