Henryk Dyja
Data i miejsce urodzenia

12 listopada 1946
Choroń

Profesor nauk technicznych
Specjalność: inżynieria powierzchni, komputerowa symulacja procesów, przeróbka plastyczna, organizacja i zarządzanie procesami produkcyjnymi
Alma Mater

Politechnika Częstochowska

Doktorat

1977

Habilitacja

1990

Profesura

29 grudnia 1998

Nauczyciel akademicki
Uczelnia

Politechnika Częstochowska

Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

Henryk Dyja (ur. 12 listopada 1946 w Choroniu) – polski inżynier i wykładowca akademicki, specjalista ds. przeróbki plastycznej metali, profesor nauk technicznych, w latach 2002–2005 rektor Politechniki Częstochowskiej.

Życiorys

W 1971 ukończył studia na Wydziale Metalurgicznym Politechniki Częstochowskiej, w tym samym roku podjął pracę na tej uczelni. W 1977 doktoryzował się na Wydziale Metalurgicznym Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie w zakresie nauk technicznych. W 1990 uzyskał stopień doktora habilitowanego na Politechnice Częstochowskiej w oparciu o rozprawę zatytułowaną Symetryczny i asymetryczny proces walcowania dwuwarstwowych wyrobów płaskich. W 1992 objął stanowisko profesora nadzwyczajnego macierzystej uczelni, a w 2000 został profesorem zwyczajnym. Dwa lata wcześniej otrzymał tytuł profesora nauk technicznych.

Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu inżynierii powierzchni, komputerowej symulacji procesów, naukach ogólnych o materiałach, przeróbce plastyczna, organizacji i zarządzaniu procesami produkcyjnymi. Odbywał staże naukowe m.in. w Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Szwecji, Belgii, Wielkiej Brytanii i Rosji.

W 1996 stanął na czele Katedry Przeróbki Plastycznej Metali na Politechnice Częstochowskiej, a w 1999 objął stanowisko dyrektora Instytutu Modelowania i Automatyzacji Procesów Przeróbki Plastycznej. Od 1990 do 1996 był prodziekanem ds. nauki Wydziału Inżynierii Procesowej, Materiałowej i Fizyki Stosowanej. Przez cztery kadencje (1996–2002 i 2005–2012) pełnił funkcję dziekana tej jednostki. Pomiędzy tymi okresami, w latach 2002–2005, sprawował urząd rektora Politechniki Częstochowskiej.

Powoływany w skład Komitetu Metalurgii i Komitetu Nauki o Materiałach PAN, uzyskiwał członkostwo w towarzystwach naukowych i technicznych (European Scientific Association for Metal Forming, Wire Association International i innych), zasiadał we władzach regionalnych oddziałów Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Hutniczego w Polsce oraz Towarzystwa Naukowego Organizacji i Kierownictwa.

Odznaczenia i wyróżnienia

Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1999)[1]. Uhonorowany tytułami doctora honoris causa Państwowej Akademii Metalurgicznej Ukrainy w Dnieprze, Moskiewskiego Instytutu Stali i Stopów, Petersburskiego Uniwersytetu Politechnicznego Piotra Wielkiego i Politechniki Częstochowskiej.

Przypisy

Bibliografia

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.