Hłupanin
Państwo

 Ukraina

Obwód

rówieński

Rejon

zdołbunowski

Położenie na mapie obwodu rówieńskiego
Mapa konturowa obwodu rówieńskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Hłupanin”
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa konturowa Ukrainy, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Hłupanin”
Ziemia50°26′16″N 26°20′04″E/50,437778 26,334444

Hłupanin (Łopunin) – dawna wieś, którą położona była nad rzeką Uście około 2 km na północ od Holczy a na południe od wsi Iwaczków (uk. Івачків) w rejonie zdołbunowskim obwodu rówieńskiego współczesnej Ukrainy. Obecnie na obszarze wsi Mirotyn (Миротин).

Wieś należała do Kierdejów Tajkurskich i Czapliców (w latach 70. XVI w. do Teodora Czaplica). Wieś położoną w powiecie łuckim województwa wołyńskiego kanclerz Jerzy Ossoliński w 1645 roku kupił dla syna Franciszka od księcia Jeremiego Wiśniowieckiego[1]. W bliżej nieokreslonym czasie trafiła do rąk Wiśniowieckich, Popławskich, Myszkowskich i wreszcie do rodziny Turny, od której przejął ją rząd carski. W 1802 r. wieś odsprzedana została hrabiom Ilińskim, do których należała jeszcze w II poł. XIX w. W tym czasie należała ona do powiatu ostrogskiego i znajdować się miała w niej parafialna cerkiew – w 1873 r. wybudowano nową, drewnianą cerkiew filialną. Na przełomie XIX w. i XX w. zamieszkiwało ją 402 mieszkańców, a sama stanowiła w tym czasie ...własność Towarzystwa akcyjnego, pod firmą Wilhelm Rau[2].

Przypisy

  1. Dobra ziemskie Ossolińskich w pierwszej połowie XVII wieku, w: Folwark-wieś-latyfundium. Gospodarstwo wiejskie w Rzeczypospolitej w XVI-XVIII wieku, red. J. Muszyńska, Sz. Kazusek, J. Pielas, Kielce 2009, s. 106.
  2. Filip Sulimierski, Bronisław Chlebowski, Władysław Walewski, Józef Krzywicki: Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich. Warszawa: Władysław Walewski z zasiłku Kasy pomocy dla osób pracujących na polu naukowem im. D-ra Mianowskiego, 1900 t. XV cz. I s. 561.

Linki zewnętrzne

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.